Tipy, rady, návody

Jak vyčistit zlato

Autor angelo

Zlato je stále ještě jedním z nejdražších kovů a většina z nás má doma různé šperky, které již třeba nosí delší dobu. Zlato určitě hodně dlouho drží svou původní podobu a na rozdíl od stříbra nečerná do takové míry. Po určité době ale také zajde a nevypadá stejně, jako tomu bylo na počátku. V tomto momentu je zapotřebí jej vyčistit. Můžete dát šperky určitě profesionálovi, nicméně chcete-li ušetřit peníze, bude vhodnější zkusit to doma sami. Při troše zručnosti to stoprocentně zvládnete. Podívejme se tedy, jaké způsoby čištění zlata jsou nejideálnější.

Mýdlová lázeň

Asi nejčastěji se zlaté šperky čistí prostřednictvím mýdlové lázně. Ve vodě rozpustíme kus mýdla anebo přidáme mýdlo tekuté a následně do ní vložíme zlaté šperky. Doba, po kterou by šperky v mýdlové vodní lázni měly vytrvat, činí přibližně nějaké dvě až tři minuty. Poté již můžeme šperky vyndat ven a osušit. Někteří lidé ještě navíc radí přidat do vody kousek alobalu, který je schopen navázat nečistoty a efektivně tak pomoct k vyčištění konkrétních šperků. Alobal ale nutný být nemusí. Pokud jsou šperky znečištěny více, pak není od věci vzít si zubní kartáček a začít je čistit jím. Klidně se dá použít i trocha zubní pasty. Ta umí také pomoct k opětovnému dokonalému lesku šperků.

Čištění popelem

V dobách dřívějších se také přistupovalo k čistění šperků za pomocí popela. Tato metoda byla sice efektivní a šperky bylo možné bez větších problémů po nanesení vrstvy popela vyčistit, nicméně často docházelo k tomu, že vinou nešikovnosti člověka byly šperky poškrábány. I proto je výhodnější se dnes tomuto systému čištění vyhnout. Vhodné je využití předchozího postupu anebo lze šperky očisti běžnými kuchyňskými čističi, které máte v kuchyni k dispozici. Mnohdy postačí pouze obyčejný Jar anebo jiné běžně používané prostředky.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář