Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

DC-DC měnič máte i ve svém telefonu

Jsou malé, ale nezbytné. Existuje spousta elektronických součástek, o jejichž funkci nebo vůbec existenci spousta lidí nemá ani tušení, ačkoliv je denně využívají. Příkladem takové součástky je třeba DC-DC měnič.

DC DC měniče mění velikost stejnosměrného vstupního napětí. Mohou ji zvyšovat či snižovat podle potřeby – v praxi se setkáte s oběma typy. Kde nejčastěji? Třeba v zařízeních, která denně používáte. V mobilním telefonu, notebooku a jiných elektronických hračkách napájených baterií.

Proč je potřebujeme?

Mobily, notebooky a jiná zařízení fungující na baterii obsahují celou řadu dílčích obvodů. Každý z těchto obvodů má jiný požadavek na úroveň napětí, obvykle se liší od napětí, které vychází z baterie či externího zdroje. Někdy mohou obvody požadovat napětí nižší, jindy zase vyšší. A právě to poskytuje DC/DC měnič.

Kromě toho se úroveň napětí v baterii snižuje, jak se baterie vybíjí. I tohle dokáže DC-DC měnič regulovat. Napětí umí zvýšit a vlastně v zařízení šetří místo. Zajišťuje, že si vystačíme s jednou baterií namísto vícero.

Neslouží na změnu napětí i transformátor?

Částečně ano. Transformátor dokáže přenést elektrickou energii z jednoho obvodu do druhého obvodu prostřednictvím elektromagnetické indukce. Současně může změnit úroveň napětí, a to pro střídavé i tepavé stejnosměrné napětí.

Transformátory používané pro konverzi napětí při síťových frekvencích 50-60 Hz však musí být velké a těžké. Jsou tedy drahé a také podléhají energetickým ztrátám ve vinutí a jádru. Právě proto se používají DC-DC měniče. Například u domácího elektronického spotřebiče je prostě lepší usměrnit napětí na DC, přeměnit ho na vysokofrekvenční AC s danou úrovní napětí a potom ho usměrnit na DC. Ačkoliv zní tento postup složitě, je levnější a efektivnější než použít transformátor.

Podle čeho vybrat DC-DC měnič?

Rozdělují se na dvě základní kategorie – bez galvanického oddělení a s galvanickým oddělením. Tyto kategorie se dále dělí. Například topologie bez galvanického oddělení zahrnují:

  • bezrozptylový invertor, který obrací polaritu vstupního napětí,
  • zvyšovač napětí,
  • snižovač napětí,
  • obousměrný měnič, jenž může fungovat oběma směry (např. pro řízení motorů)
  • a další.

Z topologie s galvanickým oddělením jmenujme polomůstkový měnič, který se typicky používá v počítačových zdrojích, a paralelní dvojčinný měnič využívaný v záložních počítačových zdrojích (UPS).

Dále je samozřejmě vhodné ho vybírat podle parametrů, jako jsou vstupní a výstupní napětí, účinnost, pracovní teplota, výstupní proud aj. Velký výběr DC-DC měničů najdete například v e-shopu TME.eu, v sortimentu jich mají přes 10 000. Pořídíte zde i jiné elektronické součástky za dobré ceny, se slevami při větším odběru a s rychlým doručením do ČR. Jde o e-shop polské firmy Transfer Multisort Elektronik s historií od roku 1990.

O autorovi

angelo