Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zahrada Zajímavé

Vodovodní přípojka: od A do Z v roce 2021

Autor angelo

Vodovodní přípojka aneb přípojka vody je ideální řešením, jak dostat pitnou vodu do domácnosti. Jak vodovodní přípojku zbudovat, jaká bude cena za připojení vody a konečně jak je to s povolením vodovodní přípojky v roce 2021? Přečtěte si vše na jednom místě.

Co je vodovodní přípojka (přípojka vody)

Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.

Zákon o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu č.274/2001 Sb. definuje v §3 vodovodní přípojku relativně jasně. Jaké jsou zákonné charakteristiky přípojky vody:

  • Samostatná stavba
  • Potrubí od řadu k vodoměru
  • Nejde o vodní dílo

Tyto tři základní charakteristiky jsou důležité pro další kapitoly. To, že zákon považuje vodovodní přípojku za samostatnou stavbu znamená, že je k ní potřeba vyřídit povolení.

Že bude přípojka vody potrubí asi nikoho nepřekvapilo. Důležité je však vymezení od vodovodního řadu až k vodoměru. Řad už tedy nelze považovat za vodovodní přípojku, stejně jako úsek za vodoměrem.

A nakonec věta, že nejde o vodní dílo. Na rozdíl třeba od domácí čistírny odpadních vod či studny není vodovodní přípojka stavbou, kterou musí projektovat autorizovaný vodohospodář. Nicméně i tak projekt vodovodní přípojky musí připravit člověk s kulatým razítkem. Nejčastěji jde stejně o vodohospodáře, jakým je třeba Zakra nebo architekta rodinného domu.

Laická definice přípojky vody by mohla vypadat asi nějak takto: Potrubí v zemi, napojené na vodovod, který vede před nemovitostí k mému domu. Vodovodní přípojka zajišťuje přívod vody do nemovitosti.

Zbytek článku čtěte zde.

O autorovi

angelo