Tipy, rady, návody

Jak efektivně nabrousit nůž?

Alespoň menší sada nožů je naprostou samozřejmostí snad úplně každé kuchyně. Vždyť jak jinak byste krájeli potřebné suroviny na přípravu nejrůznějších pokrmů? Každá hospodyňka by však měla mít vždy jistotu, že nůž, po kterém sáhne, je skutečně ostrý. V opačném případě totiž nejen, že bude proces krájení spíše procesem trápení, ale můžete se klidně i poranit. Pořezání se nožem je nepříjemná záležitost, která by navíc byla v této situaci úplně zbytečná. Pokud se vám zdá, že jsou nože z vaší kuchyně poněkud tupé, nepropadejte panice, jejich nabroušení není nic náročného!

Domácí bruska

Asi nejjednodušším způsobem je použití domácí ocilky. Ty jsou k dispozici v nejrůznějších variacích. Základní rozdělení představuje jejich tvar co do profilu. Ocilky mohou být kulaté nebo hranaté či dokonce oválné. Zatímco kulaté tvary byly standardem minulosti, dnes táhnou spíše hranaté ocilky. Jaká ocilka je však lepší, to nelze jednoznačně říci, každý má jiné zkušenosti a názor.

Dalším dělením ocilek potom představuje parametr hrubosti. Budete-li pořizovat ocilku, měla by být dostatečně dlouhá. Uvádí se, že by měla mít minimálně o deset centimetrů větší délku, než největší nůž, který na ní budete brousit. Jinak by byla práce značně složitá a také nebezpečná.

Broušení chce praxi

Samotný proces broušení je potom celkem jednoduchý, ale vyžaduje nácvik pohybů. Nůž je nutné brousit ostřím k sobě, jakoby proti ocilce.

Na příliš tupé nože brusky

Pokud je nůž již příliš tupý, případně na něm najdete již i zuby, s klasickou ocilkou si nevystačíte a je také velice pravděpodobné, že bude lepší oslovit odborníky. Takové nože se brousí na bruskách – jde většinou o brusné kotouče, které jsou na sazeny na bruskách, a které nemá k dispozici každý. Zkušení nožíři si však poradí i s tímto, takže se nebojte, že byste museli nůž vyhodit!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář