Komerční články Tipy, rady, návody Zahrada Zajímavé

Jak pečovat o zahradu v průběhu celého roku

Zahrada je velká radost, ale také starost. A ta starost nekončí s příchodem podzimu. Je tu po celý rok. Někdy je větší, někdy je menší, ale zahradě se musíme věnovat v každém ročním období, kdy se zásadně mění potřeby jednotlivých rostlin. Ta dřina za to ale rozhodně stojí.

Zkrátka a dobře, aby vaše zahrada vzkvétala, je třeba se jí věnovat a pečovat o ni pravidelně. Pojďme se podívat, na co byste neměli při své starostlivosti zapomenout. Vezmeme to hned zkraje pěkně od začátku roku. Můžete si to třeba dát jako novoroční předsevzetí.

Leden

V lednu se připravujeme na příchod nové zahradní sezony. Podívejte se na svoje zahradní náčiní, zda máte vše a v jakém je to stavu. Nepotřebujte, aby vás pak při jarním sázení něco nemile překvapilo. U ovocných stromů odstraňte odhrnutou kůru, která bývá často hostitelem pro nejrůznější škůdce a houbovité výtrusy. Jinak můžete odpočívat při pohledu do zimní krajiny a těšit se na další měsíce.

Únor

Zde už pomalu začínají zahradnické práce, je třeba se věnovat prořezávání stromů. Prořezat potřebují především jádroviny a bobuloviny. A také byste před zahájením zahradnické sezony neměli zapomenout na důkladné převrstvení kompostu.

Březen

Březen je tím měsícem, na který jste se těšili. Začíná měsíc opravdového zahradničení. Můžete vysazovat okrasné stromy. Založit živý plot. A dokonce zahájit výsev některých druhů zeleniny. Opomenout byste neměli ani kompletní úklid zahrady po zimě a provzdušnění půdy. Od věci není ani vyčištění jezírka, pokud ho ve své zahradě máte.

Duben

Duben je časem péče o trávník. První vrostlou trávu posekejte a pak se pusťte do chemického ošetření a postřiku ovocných stromů.

Květen

O trávník je potřeba pečovat pravidelně, takže ani v květnu se jeho sekání nevyhnete. Zároveň se můžete pustit do příprav venkovních záhonů a pomalu začít sázet.

Červen

Konečně jste se dočkali, můžete sklízet první plody ovocných keřů a stromů a také zeleninové záhonky. Záhonky můžete po sběru ještě jednou klidně znovu zaplnit. Dbejte na pravidelnou zálivku zahrady i trávníku.

Červenec

V tomto měsíci dozrává většina ovoce i zeleniny a tak vám zabere spoustu práce jeho sklízení i zpracování. Stále neopomínejte zalévání, voda je nejdůležitější pro život všech rostlin.

Srpen

Sklizeň zralých plodů se pomalu chýlí ke konci. Prázdné záhony zbavte plevele. Pak je můžete ještě využít k pozdní výsadbě některých druhů zeleniny. Pusťte se do úpravy živého plotu. Postarejte se o vyčištění jezírka a vyměňte v něm kompletně vodu.

Září

Čas sklizně je u konce a tak je třeba se teď věnovat zpracování celé úrody. Můžete vyrábět mošt, kompoty, marmelády, ovoce a zeleninu zamrazit nebo uskladnit při vhodných podmínkách.

Říjen

V říjnu jsou na pořadu dne dokončovací práce a příprava zahrady na zimu. Záhony byste měli ošetřit vhodným hnojivem, přikrýt a zateplit. I nyní je vhodný čas na prořezání stromů.

Listopad

V tomto měsíci těžko zvládnete něco jiného než nekonečné hrabání a odklízení spadlého listí. Je to však také ideální čas na založení kompostu ze zbytkové zeleniny. Můžete také vysadit okrasné jarní cibuloviny. A pak už zahradu necháte odpočívat.

Prosinec

V tomto zimním měsíci si můžete od zahrady trochu odpočnout. Snad pouze pokud napadne více sněhu, můžete jej odstranit z okrasných dřevin, aby netrpěly pod tíhou jeho nánosu. Pak ještě můžete stříhat a roubovat ovocné stromy. Ale jinak vaše zahrada nevyžaduje velkou péči.

Pokud však na všechny tyto činnosti nemáte čas nebo buňky, ale přesto chcete mít zahradu, jakou jste si vysnili, můžete se obrátit na odbornou firmu. Údržba zahrad v Praze a okolí je denním chlebem Gardentime.cz. Objednat si u nich můžete jednorázovou, celoroční, ale i jen sezonní údržbu vaší zahrady. Co všechno vám mohou nabídnout? Jejich zkušení pracovníci se postarají o vaše stromy a keře, prořežou je a sestříhají. Pečovat také mohou o váš trávník, mohou jej posekat, pohnojit, odplevelit a zajistí také jeho vertikulaci. S potěšením se postarají o vaše trvalkové záhony, dosadbu, vyčistění jezírka, ale i likvidaci bioodpadu a údržbu zavlažovacího systému. Nechte si pomoct a užijte si více vaši zahradu bez náročné práce kolem.

O autorovi

angelo