Tipy, rady, návody Zahrada

Jak porcovat na polínka

Autor angelo

Rozhodli jste se ušetřit a máte na dvoře haldu metrových polen nebo dokonce ještě delších? Vykasejte si rukávy a jde se nato. Jak dlouho to bude trvat, záleží na tom, jakého pomocníka si vyberete.

Pila

Na správnou délku polena přiříznete řetězovou pilou. Ta patří ke každému domu, chatě a i k chalupě. Hodí se totiž nejen na řezání dřeva, ale každý kutil ji využije i při práci v lese nebo na zahradě. Na trhu jsou typy s elektrickým, benzínovým a v poslední době i akumulátorovým pohonem. Podle toho, jak často s pilou plánujete pracovat, si vyberte výbavu.

Štípačky

Na větší objemy otopu se vyplatí pořídit hydraulické štípače dřeva, které bez obtíží zvládnou velké množství polen, a to i tvrdého dřeva. Na trhu jsou v horizontálním nebo vertikálním provedení. Dá se na nich nastavit několik poloh na štípání různých délek polen a bývají vybaveny štípacím klínem, který je přitlačován mnohatunovou silou. Podle typu polena půli, nebo rovnou čtvrtí.

Sekera

Ať mechanizace postupuje, jak chce rychle, šikovnou sekeru, která pěkně padne do ruky, potřebuje každý. Je

jich hned několik druhů, podle toho, pro jakou práci se hodí. Nejčastěji se dělí na kempingové, univerzální a štípací. Kempingové, tak jak jejich jméno předpovídá, jsou nejmenší, aby se daly dobře přibalit na výlet nebo stanování. Při přípravě dřeva velmi dobře poslouží na dělání drobných třísek na podpal nebo čištění kmenů od větví. Universální sekery už jsou větší a kromě tradičního štípání menších polínek se hodí pro širší využití. Největší jsou štípací sekery, které se podle šířky čepele a délky topůrka poslouží pro nejrůznější práce.

Tipy jak vybrat sekeru

1.Potěžkejte ji a zkuste si, jak vám sedí v ruce

2.Topůrko už není dřevěné, ale z nových a chytrých materiálů, které jsou odolné proti vlhku, suchu i studenému počasí. Na rozdíl od dřeva takzvaně nepracují a nemění tvar, ani vlastnosti. Dobrou volbou je protiskluzový povrch.

3.Ostří by mělo být z kvalitní oceli, které se neuštípne a snadno ho přibrousíte.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář