Tipy, rady, návody

Jak správně vybrat garnýže

Garnýže představují ideální způsob, jak efektivně zútulnit interiér a dodat mu ten správný šmrnc. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že k jejich výběru bohatě stačí znát správnou délku, není to ve skutečnosti tak jednoduché. Obecně asi jako s čímkoli jiným i garnýže jsou v dnešní době k dostání v mnoha provedeních, což se zapříčiňuje o jediné: čím více druhů, tím složitější výběr. Garnýž je velice stručně řečeno kolejnice s krycím čelem, která slouží k zavěšení záclon či závěsů. V podstatě mají jednoduché rozdělení: garnýže kovové, dřevěné a plastové. To ale rozhodně není jediné vodítko, kterého je třeba se při výběru držet a na to se společně s vámi blíže podíváme v následujících řádcích. Nenechte si je ujít!

nj2YE6a_VJjBV8VE2UDe1bTuICipgze7S3x47S0evpY

1. Dřevěné garnýže

Dřevěné garnýže představují jakousi klasiku, které i v dnešní moderními prvky nabité době dává přednost většina lidí. Mohou vám nabídnout vícero pozitivních vlastností:

 • krásný vzhled
 • bytelné provedení
 • snadné zkracování na požadovanou délku

Nejčastěji se dřevěné garnýže vyrábí z masivu, ale setkat se můžete i s imitacemi dřeva v nejrůznějších barevných odstínech – od světlého dubu a buku, přes borovici až po tmavý ořech, kaštan či mahagon.

2. Kovové garnýže

Kovové garnýže jsou sázkou na jistotu především v moderně pojatých interiérech, ale své čestné místo jistě najdou i v menších prostorách. Vzhledem k tomu, že jsou odolné vůči vlhkosti, jsou vhodné i pro použití v koupelně. V současné době se můžete setkat s kovovými garnýžemi v provedení:

 • nerezovém
 • hliníkovém
 • chromovém
 • mosazném

V tomto případě je finální výběr spíše otázkou vkusu a své rozhodnutí můžete zohlednit vůči zařízení či vymalování interiéru. Setkat se můžete i s leštěným či matným hliníkem nebo stále vyhledávanějším kartáčovaným niklem.

3. Plastové garnýže

Do třetice všeho dobrého nutno zmínit plastové garnýže, které představují nejlevnější variantu. I v tomto případě nebudete ochuzeni o řadu pozitivních vlastností, přičemž mezi ty největší, které byste neměli přehlédnout, patří:

 • pružnost
 • lehkost
 • nízká pořizovací cena
 • široká škála barev

Jediné, na co je třeba v souvislosti s plastovými garnýžemi myslet, je opatrnost s jejich zacházením. Plastové garnýže sice velice dobře odolají vlhkosti a manipulace s nimi je snadná, ale mohou se poměrně snadno poškrábat.

O autorovi

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Zanechte komentář