Zahrada

Jak pěstovat jostu?

Autor Damiha

Pokud jste někdy slyšeli pojem josta, a nevíte, o co se přesně jedná, potom vás rádi informujeme, že jde o bobulovité ovoce, které je někdy označováno jako kříženec angreštu, a také černého rybízu. Toto křížení proběhlo v Německu, a od té doby je toto ovoce netradičním, ale někde poměrně oblíbeným a vyhledávaným ovocem. A dobrou zprávou je, že není zase tak složité si ho vypěstovat na vlastní zahradě. Pokud se daří angreštu, i toto ovoce zaručeně půjde.

Dvě hlavní možnosti pěstování

A jelikož se jedná o unikátního křížence, nabídne hned dvě možnosti pěstování, a to jak ve formě keře, tak i ve formě stromu. Záleží tak na každém, jakou formu zvolí, ale obě dvě jsou víceméně stejné. Na druhou stranu stromky potřebují více podpírat, a také pravidelně prostříhávat.

Umístit by se měla rostlina tam, kde je hlubší půda, a to s dostatkem humusu a také dostatkem vlhkosti. Josta totiž pro svůj růst potřebuje dostatek vláhy, a tak je samozřejmě nutné pravidelné zalévání. Pokud vše bude probíhat bez problémů, měly by první bobule dozrávat již v červenci. Někde to může být i o 1 – 2 týdny déle, a to v závislosti na teplotě vzduchu, a množství slunečního svitu, kleté bylo této rostlině dopřáváno.

Škůdců a jiných problémů se není třeba bát

A to, že je pěstování této rostliny bezproblémové, dokazuje i fakt, že netrpí žádnými chorobami, ani se nestává terčem žádných zahradních škůdců. Stačí tedy skutečně pouze zalévání. Spolu s tím je také nutné na začátku sezony strom nebo keř prostříhat. V tomto ohledu je nejvhodnější stříhat pouze 4 roky staré oddenky, jelikož ty již po tomto období neplodí nové bobule. V tomto ohledu je tedy nutné dávat pozor, aby byly odstraněny skutečně pouze ty správné, a nikoliv ty mladší, což by samozřejmě vedlo hlavně k menší úrodě. Jiné problémy by s touto mýlkou nebyly.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář