Bydlení Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Jak vybírat dveře a okna?

Autor angelo

Jinak se vybírají dveře a okna do velkého rodinného domu než do malého bytu o dispozici 2+kk. Rozměry nemovitosti nejsou vše. Kromě designu budete rozhodně porovnávat dle zlatého poměrového pravidla cena/výkon. Nezapomínejte také na životnost a náročnost údržby. Jak tedy vybírat dveře a okna?

Dveře

Hlavní vchodové dveře jsou speciální kapitolou, kde stojí bezpečnost na prvním místě. Zaměříme se ale na dveře v interiéru. Velkou péči věnujte prověřování kvality. Nekvalitní materiál se může brzy zkroutit. Vzhledově musí dveře rozhodně ladit se zárubní. Typy materiálu i barva by se neměly střídat. Nevypadá dobře, pokud vejdete do obýváku bílými dveřmi a odtud do kuchyně světle hnědými.

Majitelé domácností musí dobře promyslet umístění pantů, aby se dveře vhodně otevíraly. Na problém malých bytů vyzrajete dvěma způsoby. První a levnější jsou skládací dveře, které vám však nezajistí dostatek soukromí. Dražší, na prostor a instalaci náročnější, jsou dveře zásuvné. Velkou oblibu si zasloužily dveře francouzské. Nejsou výsadou pouze rodinných domů, lze je využít jako vstupní prostor na terasu či balkón u bytu.

Okna

Hodnota tepelné izolace by vás měla při výběru správného okna zajímat nejvíce. Čím nižší hodnotu výrobce uvádí, tím lépe. Doporučená výše se pohybuje kolem 0,8 až 1,2 W/m2K. Izolační vlastnosti závisí také na počtu a typu skel. Například okna na jižní straně obývacího pokoje můžete vybavit termoizolačními skly.

Co se materiálu rámu týče, budete vybírat mezi plastem a dřevem. Plastová okna jsou levnějším řešením, ale rozhodně ne méně kvalitnějším. Mají velmi dobré vlastnosti, jejich nevýhodou je však nutnost každoročního seřízení a častější větrání. Dřevěná okna spíše vyžadují úpravu povrchu. Pozor dávejte na atypické tvary oken, například žaluzie se na ně velmi složitě shání.

Dodavatelé a montáž

Ať už hledáte pouze dodavatele nebo také firmu na montáž dveří a oken, zkuste Poptávej.cz. Do poptávkového formuláře napište rozměry, materiál a jakékoli další detaily. Uveďte také lokalitu, ozvou se vám poté řemeslníci a firmy z okolí. Na vaše poptávky zareagují cenovou nabídkou na míru, která přijde na vámi uvedený email. Jednoduše tak porovnáte situaci na trhu. Vyberete si nabídku, která vám nejlépe sedí a dále se domlouváte s vybraným dodavatelem na přímo. Poptávková služba je pro poptávající zdarma a nezávazná. Navíc můžete poptat i jiné služby a dodavatele.

O autorovi

angelo