Tipy, rady, návody

Jak vyčistit ucpaný odpad bez využití chemikálií?

Zacpaný odpad je noční můrou mnoha domácností. Je velice pravděpodobné, že ani ta vaše není žádnou výjimkou. Ať děláte cokoliv, jednou za čas se ucpanému odpadu zkrátka nevyhnete, a můžete si dávat sebevětší pozor. V době, kdy tato nepříjemná situace nastane, musí přijít okamžitě její řešení. Můžete sáhnout po chemických přípravcích. Možná se vám ale tato cesta příčí a rádi byste postupovali nějakou ekologičtější, a pro zdraví příhodnější metodou. Jde to?

PN11100002_PN11200002

Ale ano. Hlavně v případech, kdy se bude jednat o mírně znečištěný odpad, který již však může způsobit ucpání a nemožnost odtoku vody, se dají využít dva jednoduché postupy, které ve většině případů přináší své ovoce!

Sůl a horká voda

V prvním případě vyzkoušejte obyčejnou kuchyňskou sůl spolu s horkou vodou. Do ucpaného odpadu nasypte zhruba půl hrnku soli a zalijte čtyřmi litry vroucí vody. Po chvíli se dá očekávat, že voda odpadem proteče, jelikož sůl má na většinu menších nečistot a usazenin účinek rozpouštění.

Jedlá soda a ocet

Dalším tipem je využití jedlé sody a octu. Jedná se opět o suroviny, které má téměř každý po ruce. Do ucpaného odpadu nasypte přibližně půl hrnku jedlé sody a dále potom půl hrnku octu. Vytvoří se roztok v poměru 1:1, který je již o něco „agresivnější“, než první řešení. Nechejte v klidu působit a asi po půl hodině prolijte odpad několika litry vroucí vody.

S využitím obou postupů se většinou dostaví pozitivní výsledek. Obě metody jsou určené spíše pro mírně a středně znečištěné odpady. Představují ale vždy jakousi první pomoc, kterou můžete vyzkoušet ještě před tím, než dáte slovo v některých situacích chemii – ta je totiž kolikrát zbytečná.
Při používání octu počítejte s jeho nepříjemným zápachem, doporučujeme tak větrat, pokud nechcete „zamořit“ okolní prostředí.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář