Bydlení Tipy, rady, návody

Jak zachovat dřevěnou podlahu?

Staré domy mají své určité kouzlo, které je důležité zachovat. Máte-li takový dům, pak se snažíte co možná nejvíc původních prvků zachovat. Objevuje se v domě či bytě krásná a stará dřevěná podlaha? Pokud je to jen trošku možné, tak jí určitě chcete zachovat. Bude to stát asi víc práce a možná i financí, ale ten výsledek stojí za to.

Vrzající podlaha

Dřevěná podlaha je vždycky krásným prvkem, který udává tón celé místnosti. Podlaha může být prošlapaná, barvy jsou zašedlé a už dávno ztratily svůj lesk a sytost, prkna vržou při sebemenším pohybu. Pokud se na vás toto všechno sesype, pak myslíte na jedno. Pryč s dřevěnou podlahou!

Napadají vás nejrůznější varianty. Zachovat krásnou podlahu? Nebo začít nanovo? Možná vám i okolí radí všechno vyhodit, vytrhat parkety nebo celou podlahu, popřípadě do místnosti nalít beton a máte hotovo. Můžete mít vše nové, kdo by to nechtěl. Pokud však vaše srdce proti vytrhání protestuje, poslechněte ho.

Vše zkontrolujte

Konečné rozhodnutí, zda zachovat nebo zničit dřevěnou podlahu by nemělo padnout dřív, než jí necháte pořádně prohlédnout. Musíte nahlédnout pod prkna a zjistit, zda se tam nenachází plíseň, dřevomorka, červotoči, hniloba a podobně. Zkontrolovat je nutno dřevo, konstrukce i podklad. Pokud je vše v dobrém stavu, záchrana podlahy je možná.

Odstraňte vrzání

Prkna se mohou vlivem let zkroutit a oddělit od nosných trámků. Tím pádem podlaha vrže. Podívejte se na konstrukci, zda nepotřebuje opevnit. Následně musíte i prkna narovnat a zpevnit. Musíte také zatlouci všechny hřebíky, které vyčnívají z podlahy. I tento krok pomůže při zpevňování prken.

Přistupte k broušení

Podlaha se brousí od nejhrubší zrnitosti až po tu nejjemnější. Před posledním broušením je nutno podlahu pečlivě zkontrolovat a opravit všechny vady, které se objeví. Jemné broušení se provádí až ve chvíli, kdy tmelicí hmota úplně zaschne.

Přistupte k nátěru

Je-li podlaha zbroušená, je nutno jí natřít. Nechcete-li jakýmkoliv způsobem ničit vzhled podlahy, pak můžete sáhnout po vosku nebo po oleji. Vypadá velmi dobře, snadno se udržuje a podlaha díky němu vypadá krásně.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář