Tipy, rady, návody

Tapeta není jen papír na zdi

Autor angelo

Tapety slaví svůj velký návrat. Objevují se v mnoha podobách – v retro stylu, s opulentními orientálními vzory, romantické, kytičkované, stále módní pruhované nebo se strohým grafickým dezénem – dovoleno je všechno, co se vám líbí.

Tapety jsou v interiéru výrazným prvkem a s jejich pomocí můžete svému bytu vtisknout individuální charakter. Vybírejte uvážlivě – příliš křiklavé barvy a vzory se rychle okoukají, a když je jich moc, působí rušivě. Jako vždy při zařizování interiéru platí zlaté pravidlo, že méně je více. Je třeba přihlížet k tomu, jaká je v místnosti podlaha, nábytek a také textilní potahy a závěsy – barvy a vzory  by se měly doplňovat, ne se navzájem „přebíjet“. Jen tak vznikne harmonický celek a my se v místnosti budeme cítit dobře.

Módní barvy a vzory

K módním trendům patří kombinace výrazných barev a velkoplošné vzory, které se ale nepoužívají na celou plochu zdí, nýbrž v kombinaci s jednobarevnou tapetou nebo výmalbou. Výrobci na to pamatují a ve svých kolekcích nabízejí tapety jednobarevné i vzorované v odstínech, které se dají navzájem kombinovat. Když si vyberete vzorovanou tapetu, která se vám líbí, jednoduše si k ní koupíte i sladěný jednobarevný odstín.

Velice oblíbené ornamentální a florální dezény, které se nejvíc hodí do romantických ložnic či dívčích pokojíčků, často připomínají svým vzhledem ušlechtilý brokát. Nestárnoucí pruhy a proužky vytvoří v místnosti veselou letní atmosféru, která nám připomene markýzy obchůdků, potahy  lehátek a proutěných košů na pláži nebo peřiny na chalupě u babičky, ve kterých se o prázdninách tak pěkně snilo…

Není tapeta jako tapeta

Kromě běžných papírových tapet jsou na našem trhu i tapety vliesové. Vlies je buničinový podklad na spodní straně tapety. Moderní vliesové tapety jsou vyrobeny tak, aby se s nimi snadno  pracovalo a  aby dobře odolávaly opotřebení. Díky obsahu textilního vlákna se při tapetování netrhají, nesmršťují ani nenatahují, jejich lepení je tudíš snadnější. Nemusejí se předem provlhčovat, suché se lepí na stěnu natřenou lepidlem. Vliesové tapety s vinylovým povrchem jsou otěruvzdorné a dají se omývat mýdlovým roztokem. Vliesový podklad navíc zajišťuje větší prodyšnost tapet. Díky změně v technologii výroby  tapet si tapetování opět získává mnoho příznivců. Vliesové tapety mají podklad z netkaného vlákna, díky němuž se lepí přímo na stěnu, a když vás jejich vzhled omrzí, jednoduše je bezezbytku sundáte. Odpadá škrábání a zdlouhavé odstraňování.

Řešení pro každý interiér

Když chceme tapetami proměnit místnost v bytě či domě, musíme vycházet z toho, jak je zařízená. Ať je moderní, stroze funkcionalistická nebo rustikální, vždy platí stejná pravidla. Do tmavého a málo prosvětleného prostoru, volíme světlé tóny. Tmavá tapeta by z takové místnosti udělala “ kobku“ ve které bychom se cítily stísněně. V malých místnostech je vhodné, aby světlé barvy převažovaly, jednu stěnu ale můžeme vytapetovat sytou barvou. Krátké  nebo vysoké pokoje rozšíříme vodorovně nalepenými pruhy, zatímco nízké a dlouhé pokoje nebo třeba dlouhou chodbu opticky zvýšíme a ročleníme pruhy nalepenými svisle.

O autorovi

angelo

1 kometář

Zanechte komentář