Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jaká okna zvolit – dřevěná, hliníková nebo plastová?

Autor JanaPK

Ať už měníte stávající, která už nevyhovují, nebo vybíráte okna pro novostavbu, nabídka je tak široká, že už se v tom jeden pomalu ztrácí. Potom je těžké vybrat opravdu ta nejvhodnější,případně nekupovat zbytečně předražená okna.

Pojďme se podívat na tři nejčastější varianty oken a porovnat jejich výhody a zápory. Snad to pomůže s výběrem oken i vám.

Plastová okna

Dnes bezkonkurenčně nerozšířenější volba u většiny stavebníků. Důvod je zřejmý: za poměrně nízké pořizovací náklady získáte skvěle těsnící okna, a to i pokud jde o teplo, ale i v případě zvuku. Materiál je odolný, takže okna mají dlouhou životnost, je snadný na údržbu a pro svou lehkost se plastová okna hodí opravdu všude. Rozhodně je ale musí osadit a seřídit odborník, špatně posazená okna by mohla vytvářet tepelný most.

Plastová okna jsou dnes vhodná pro každý stavební projekt, pro dobré odvětrávání vlhkosti je ovšem dobré mít okna s mikroventilací.

Dřevěná okna

Tady v Čechách se jedná bezesporu o klasické generacemi prověřené řešení. Současné speciální konstrukce zaručí to, že se okna nezkroutí ani ve vlhku, ani při větším namáhání. Je ale nutné počítat s vyšší pořizovací cenou, jako vždy u přírodních materiálů. Na druhou stranu je velmi nenáročné na údržbu, stačí dvakrát do roka otřít dřevěné rámy impregnací.

Dřevěná okna jsou jasnou volbou pro ty, kdo dávají přednost přírodním materiálům.

Hliníková okna

V dnešní době není problém použít je i u rodinných domů. představují elegantní, bezúdržbové řešení odolné proti zkroucení. Mají skvělé termoizolační vlastnosti, takže je směle můžeme použít i u nízkoenergetických nebo dokonce pasivních domů. Jsou také dražší než okna plastová, investice je ale vyvážena dlouhou životností a hodí se pro okna jakýchkoliv rozměrů. Díky svým vlastnostem a možnostem jsou hliníková okna vhodná

všude tam,kde upřednostníte moderní neotřelý design.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář