Bydlení Tipy, rady, návody

Vlhnou vám okna? Nejčastější důvody a způsoby, jak vlhkost odstranit

Autor JanaPK

Právě teď, v zimních měsících, se častěji stává, že se nám rosí okna. Pokud nezjistíme důvod vlhnutí oken a neodstraníme příčinu, můžeme se časem dočkat vzniku plísní na stěnách a tím se vystavíme zdravotním rizikům, které toxické spóry plísní mohou vyvolat. Kde se bere vlhkost a jak se jí zbavit?

Teplota a vzdušná vlhkost

Zatímco v bytě máme příjemných 20 a více stupňů, venku je kolem nuly. Okenní tabule jsou tak nejchladnějším místem v místnosti, protože jsou vystavovány venkovní teplotě. Jestliže se nám doma zvýší vlhkost vzduchu, ta se zákonitě na studených oknech sráží a tvoří zmiňované rosení skel. Jak tomu zabránit? Řešení se skládá ze dvou kroků: musíme vyvětrat a snížit vlhkost v bytě.

Jak správně větrat

Větrat v zimě znamená na několik minut otevřít okno dokořán a nechat vyměnit všechen vzduch v pokoji. Za tak krátkou dobu nestihnou vychladnout zdi, které pomáhají vzduch oteplit, takže nemusíme přitápět.

Často jsou i v zimě vidět otevřené ventilačky, to je ale špatně. Vzduch v místnosti se nevymění a teplo zbytečně utíká ven. V pokoji se ochladí a pokud máte termostat, ten dá ihned pokyn ke zvýšení teploty a tím se pochopitelně zvýší i náklady na vytápění.

Jak snížit vlhkost vzduchu

Důvody, proč máte doma vlhkost vyšší, než je žádoucí (nejlépe 40 – 55 %), může být několik. Už obyvatelé bytu vytvářejí určitou vlhkost dýcháním, tu ale samozřejmě nelze korigovat. Upravit vlhkost jde používáním odtahu a digestoře v kuchyni a koupelně, omezit počet pokojových květin, zvlášť těch, které s musí rosit. Také sušení prádla hodně zvyšuje vlhkost v bytě, pokud nemáte jiné prostory, zvažte koupi sušičky.

Špatný postup při osazení oken

Může se stát, že firma, která vám měnila okna, nedodržela správný postup a odvedla nekvalitní práci. Jde především o špatné napojení okna na ostění, nesprávný postup instalace nebo jejich pokřivení. Dalšími důvody mohou být praskliny ve skle nebo poškození těsnění okna. Ve všech případech volejte firmu a okna reklamujte.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář