Komerční články

3 rady, co si pohlídat, když vybíráte vrchní frézku

Autor angelo

Vrchní (neboli horní) frézka je opomíjeným pomocníkem kutilů, přitom dokáže posunout práci se dřevem na pokročilejší úroveň. Umožňuje provádět činnosti, na které už pouhá vrtačka a pila nestačí – od tvorby dekoračních lišt, ozdobných profilů desek až po výrobu drážek nebo neviditelných spojů. Poradíme vám, čím se při výběru horní frézky řídit.

Vedle výkonnosti stroje je pro většinu z nás zásadní i určité pohodlí při práci, které poskytuje dodávané příslušenství. U horních frézek se vyplatí zvolit stroj s paralelním a vysokým hloubkovým dorazem a s nástavcem na odsávání. Přesto vybírejte frézku především na základě tří hlavních technických parametrů – výkonu, otáček a průměru upínací kleštiny.

  1. S výkonem roste kvalita

Výkon závisí na tom, jaké úmysly s frézkou máte. Pokud ji budete používat pouze příležitostně a na drobné práce, postačí vám výkon 600-1000 W. V případě, že jste náročný uživatel a chcete frézku, která toho zvládne hodně, vsaďte na vyšší výkon.

Ruku v ruce s výkonem totiž většinou jdou i ostatní hodnoty, zvyšuje se průměr upínací kleštiny, výška zdvihu nebo maximální šířka frézy. S výkonnější frézkou tedy zpravidla zvládnete odebrat více materiálu a obrábění je kvalitnější.

  1. Otáčky je nutné regulovat

Horní frézky disponují vysokými otáčkami, které umožňují dosáhnout velké přesnosti v obrábění. Neplatí to však u všech materiálů. Měkké dřevo si žádá jinou hladinu otáček než třeba tvrdé dřevo.

Pro co nejlepší výsledek je proto důležité, aby měla vrchní frézka regulaci otáček. Díky tomu se lze v rámci rozmezí hodnot, na něž je frézka nastavená (většinou se pohybují mezi 8 000 a 30 000 ot./min), přizpůsobit požadavkům konkrétního materiálu.

  1. Šířka úchytu ovlivňuje další možnosti

Poslední důležitou věcí, na kterou je třeba při nákupu horní frézky myslet, je průměr upínací kleštiny. Do ní se totiž připevňují stopky jednotlivých tvarových fréz, které obrábějí materiál v požadovaném tvaru. Průměr kleštiny a průměr stopky tedy musejí korespondovat.

Nejvýhodnější je vybrat stroj se šířkou úchytu 6-8 mm, protože vám to poskytne nejširší výběr nástrojů. Do frézky s úchytem do 6 mm budete těžko shánět frézy a totéž platí i pro průměr 12 mm, který mají spíše ryze profesionální stroje.

Investice, nebo risk?

Jestli přemýšlíte, zda vám bude stačit frézka za 2000 Kč nebo máte investovat do dražší, řiďte se především vlastními požadavky na její provoz. Levnější frézka vám může vydržet řadu let, pokud ji nebudete využívat dlouhé hodiny denně. Neznamená to tedy, že laciná varianta je nutně špatnou variantou.

Stále však platí, že dražší frézka je vyrobena z kvalitnějších materiálů, které mají delší životnost. Právě opotřebení ložisek nejčastěji vede k vzniku vibrací a následně k nepřesnému obrábění. Výhodou strojů od renomovaných výrobců je navíc dostupný servis.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář