Bydlení Komerční články Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody Zajímavé

Jaké podlahové krytiny jsou nejlepší?

Stack of various construction supplies. Insulation foams and wood boards.

Dnes je na výběr z tolika podlahových krytin, že se musíte velmi rozmýšlet. Zvolíte luxus v podobě dřeva? Praktický laminát? A pozor, linoleum rozhodně není pasé, naopak je velmi v kurzu.

Podlahové krytiny – výběr

Podlaha je jednou ze základních jednotek jakéhokoli domu. Dnes existuje mnoho praktických materiálů, proto můžete volit nejen mezi designy, ale také zvážíte, jestli dřevo vydrží nápor dětí a mazlíčku, zhodnotíte finančně výhodnější PVC nebo oceníte praktičnost laminátu. Postupně si podlahové krytiny představíme.

PVC podlahy – krásný dekor

PVC podlahy jsou nejstarší formou těchto krytin, protože polyvinylchlorid jako materiál se využívá již od 19. století. PVC je velmi flexibilní materiál, může se položit v různých rozměrech. Mezi jeho přednosti patří zejména příjemná cena, variabilní dezény, skvělé tepelné vlastnosti a hodí se, pokud zvažujete podlahové vytápění. PVC podlahy se skládají z více vrstev, jedna z podložek může být různého základu. Filcový podklad umí vyrovnat drobné nerovnosti povrchu, pěnová podložka díky skelné mřížce zvyšuje rozměrovou stabilitu a odolnosti materiálu.

Vinylová podlaha je odolná a krásně imituje

Další z variací jsou vinylové podlahy, v podstatě jde linoleum v lepší podobě. Tento typ pokládky nabízí bezpočet variací designů, klidně lze mít podlahu jako kámen, dlaždičky nebo i parkety. Výhodou je, že oproti dřevu se nepoškodí, pokud se na ni něco vylije, protože v případě dlouhého působení vlhka dřevo bobtná. Vinylové podlahy se také lépe skládají. Dodávají se v podobě rolí i v moderních lamelách se zámkovým systémem. Pokládku navíc zvládnete i vy sami.

Dřevěné podlahy – luxus a kvalita

Někdo nedá dopustit na tradici, proto zvolí dřevěné podlahy. Dřevo samozřejmě působí exkluzivně, jde o přírodní materiál. Nejde zde však o estetiku, právě tato surovina vyniká skvělými tepelnými a izolačními vlastnostmi. Nové dřevo dlouho voní, je příjemné na dotek a nic nenahradí originalitu každého kousku, tedy barvu a letokruhy. Tyto podlahy jsou vyráběny z různých druhů dřevin, proto vyžadují dobrou péči, aby vydržely co nejdéle.

Laminátové podlahy – nenáročné krytiny

Laminátové podlahy se vrací do módy. Jsou složeny z dřevovláknitých desek, jejich povrch je pokryt dekoračním papírem a na něm je vzor, který si sami vyberete. Tento povrch je navíc chráněn vrstvou melaminové pryskyřice, takže se nemusíte bát, že by se podlaha poškodila. Tento druh podlah je i proto nenáročný na údržbu.

Linoleum slaví comeback

A máme tu linoleum, které slaví návrat popularity. Zdaleka se nejedná o ten materiál, který pamatujeme z dob minulých. Jde o materiál podobný vinylu a PVC, ovšem lino je z lněného oleje, korku, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a barevných pigmentů. Jde o levnější suroviny, tudíž i výsledná pokládka vás přijde na méně peněz. Lino však není proto nekvalitní, naopak vyniká antibakteriálními vlastnostmi a pružností.

O autorovi

angelo