Bydlení Stavba a rekonstrukce Tipy, rady, návody

Jakou tepelnou izolaci pro novostavbu

Autor JanaPK

Chystáte se postavit si dům a přirozeně zvažujete způsob zateplení, aby vaše novbostavba odpovídala nízkoenergetickému či ještě raději pasivnímu standardu. Už dopředu je totiž dobré myslet na náklady, které se vhodnou tepelnou izolací dají snížit.

Jaké materiály jsou vhodné  pro masivní zděné stavby, které pro lehké i masivní dřevostavby, či pro stavby vystavěné pomocí tzv. ztraceného bednění, tak aby dům splnil požadavky zvoleného energetického standardu?

Energetický standard nevyřeší jen zateplení

Myslet na úspory musíme už při projektování domu, například stavba by měla mít co nejjednodušší kompaktní tvar, členitá stavba s výklenky a různě nalepenými přístavbami má větší tepelné úniky.

Také situování do světových stran je zásadní. Severní strana by měla mít co nejméně oken, protože jimi bude teplo v zimě odcházet ven. Na druhou stranu na jihu bude slunce do oken svítit i v zimě, tam by jich tedy mělo být co nejvíc. Sem taky v interiéru situujeme obývací pokoj, dětské pokoje a další “teplé” místnosti.

Jak a čím zateplovat

Ideálně by měl být celý den zabalený termoizolací, masivní zděný dům z cihel či betonu nejlépe izolujeme klasickými materiály (polystyren, minerální vata), nebo méně tradičními přírodními materiály, například sláma nebo konopí.

Jestliže chceme zateplit lehkou dřevostavbu, vyplňujeme obvykle prostor mezi nosnými prvky vláknitou tepelnou izolací. Stěny i střecha pak musí propouštět vodní páry (např. tuhá dřevovláknitá deska nebo provětrávaná fasáda). Jako tepelnopu izolaci je možné použít výplň z drcené celulózy, slaměné balíky, měkké desky z konopí, lnu a podobně.

Další častou variantou je masivní dřevostavba z prefabrikovaných panelů, z nichž se skládá konstrukce domu. Ta je z vnější strany celá tepelně izolovaná. Oproti lehké dřevostavbě odpadá nutnost celoplošných parozábran, izolace je vhodná měkká (z konopí, lnu, vláken ze dřeva, minerální vlny) doplněná provětrávanou mezerou nebo difúzně propustným záklopem.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář