Tipy, rady, návody

Kuchyňský „ostrov“

Autor angelo

Máme ji všichni, ale každý jinak zařízenou. Podívejme se dnes na ne příliš běžnou variantu. Jaké jsou výhody a nevýhody pracovní plochy uprostřed kuchyně? Ty tam jsou doby, kdy byla kuchyně uzavřenou místnůstkou. Trendem je spojení místa na vaření a společné setkávání celé rodiny. Kdo má možnost, zařizuje si takzvané obytné zóny, kde je vše a všichni pohromadě. U novostaveb je to jednoduché, ale ztracený případ to není ani u starších domů a bytů. Stačí se pustit do rekonstrukce.

Máte správně zóny?

Moderní velká obytná kuchyně by měla být navržena podle zásad ergonomie. Co to znamená? Základem je správně seřadit základní kuchyňské zóny – mycí, pracovní a varnou, abyste se zbytečně nehonili z jednoho kouta do druhého. Velmi oblíbeným nebo spíš módním prvkem je varné centrum na ostůvku. Ale odborníci před jeho ukvapeným pořizováním varují. Není totiž pro každého a má i nevýhody. Vaření v centru kuchyně sebou nese cákání při přenášení oprané zeleniny a prskání omastku, a to znamená častější úklid. Limitovat vás může i technické řešení ostrůvku, do kterého je pro vaření potřeba přivést vodu a elektřinu, což není právě levné.

Stačí vyšší pult

To vše neznamená, že byste měli ostrůvek v kuchyni zavrhnout jako takový. Nahradí ho třeba vyšší pult z bytelného dřeva, sporák nebo varnou plochu můžete nechat u zdi. Zkrátíte si tak cesty při přípravě jídla. Jen se od sporáku otočíte a velkorysou pracovní desku máte při ruce. Navíc u ní může najednou pracovat i víc lidí, aniž by se utloukli lokty. Důležitý spotřebič, na který při zařizování velké obytné kuchyně nesmíte zapomenout, je mikrovlnná trouba. Výhodou je, když si ji můžete umístit do výši očí. Velmi praktické jsou skříňky s prosklenými dvířky, které usnadní vaření. Všechno máte na očích a nic nemusíte pracně hledat.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář