Bydlení Tipy, rady, návody Zahrada

Naučte se, jak vytvořit krásné závěsné koše

Autor Makawiel

Kdo má rád květiny, zřejmě neodolá tomu, aby si jimi vyzdobil i třeba vchod domu. Mimo jiné do závěsných košů můžete zasadit i malá cherry rajčátka nebo bylinky.

Chcete-li k této nádheře ještě připoutat zvědavé kolibříky nebo jiné ptáčky, umístěte mezi ně ještě krmítka. Vaše zahrada se promění k nepoznání, bude doslova dýchat jen tím, že je tu zkrátka a jasně živo. Včely a motýli jsou dokonalou pastvou pro oči.

Vlastní koše mají výhody


Je jasné, že v zahradnictvích i květinářstvích se dají zakoupit závěsné koše již vyhotovené. Je to sice jednodušší způsob, ale při vlastním výběru květin a dekorací, dáváte do takového koše i kus sebe.

Venkovních dekorů není nikdy dost! A sladit barvy není až takovým uměním, jak by se mohlo zprvu zdát. Stačí mít jen špetku fantazie, trpělivosti a dobrou náladu – s tou jde všechno lépe.


Dalším nesporným benefitem je fakt, že závěsné koše je snadné zalévat. Vezmete menší konev a zvládnete je zalít i s menším množstvím vody. Nemusíte mít nikde nataženou zahradní hadici a květiny po zahradě zalévat rozptýleně.


Jak si udělat vlastní závěsný koš?


Začněte právě s výběrem koše. Plast je sice levnější variantou, ale po čase se vám začne rozpadat a na slunci mu navíc i vyblednou barvy.
Dalšími alternativami je dřevo, kov, keramika, terakota, tkaná réva, vrbové koše, atd.

Variant je celkem hodně, až člověk nevěřícně vrtí hlavou. Dívejte se také na jeho velikost, aby obsahově odpovídal tomu, co v něm chcete mít. Pokud něco většího, měl by tento koš disponovat robustností, aby také ustál poryvy větru.

Zvolte správný druh půdy – lehká plus perlit udržující vlhkost nebo mech, živiny poskytne část kompostu nebo starší hnůj.

Co do něj zasadit?

Tak zejména rostliny, to je jasné. Lepší jsou nižší, které kaskádovitě visí přes okraje

petunie, verbena, muškáty, begónie, lantana, atd.

Výjimkou však nejsou ani cherry rajčata a bylinky, které jsme zmiňovali již na začátku, nemusíte se bát ani jahod. Lze tu vypěstovat téměř cokoliv.

O autorovi

Makawiel