Tipy, rady, návody

Pěstování fíkovníku

Fíkovník je dřevina keřovitého až stromovitého vzrůstu, která se dá bez větších problémů pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Pokud se tedy rozhodnete, že byste si rádi pochutnali na domácích fících, v podstatě nic vám v tom nebrání.

fiky

Pěstování v interiéru i exteriéru

Fíkovník se pro svůj větší vzrůst bude hodit především do prostornějších místností, je například ideálním adeptem do zimních zahrad – zde najde své místo především v zimních měsících, protože nesnáší sebemenší mráz. Naopak od jara až do podzimu bude fíkovník prospívat spíše venku – můžete ho umístit na balkon, terasu nebo do předzahrádky, ideální bude, pokud je stanoviště alespoň částečně kryté před studenými větry. Fíkovník bude prospívat na slunném a teplém místě.

Zálivka a přihnojování

Fíkovník potřebuje téměř během celého roku pravidelnou, avšak přiměřenou zálivku. Obecně se dá říci, že by měla být zvýšená v době květu a vytváření plodů, naopak v zimních měsících, v období vegetačního klidu, je vhodné zálivku omezit.

Co se týká přihnojování, vyplatí se pořídit speciální hnojivo pro fíkovník či jiné citrusové plody. Hnojení by mělo probíhat zpravidla ve vegetační době a bohatě postačuje četnost jednou do měsíce. Pokud byste to s hnojením přehnali, fíkovník by sice rychle rostl, ale spíše jeho listy, je třeba pamatovat, že všeho moc škodí.

Množení fíkovníku

Fíkovník se množí vegetativní cestou. Existují dvě jednoduché metody. První představuje odřezání řízků, jejich následné zakořenění a zasazení. Další cestou je potom proces hřížení, který může přinášet plody již další rok!

Pokud si chcete i vy pochutnat na zdravém ovoci, mezi které fíky stoprocentně patří a nechce se vám je kupovat, vyzkoušejte si je vypěstovat doma, s uvedenými základními radami to hravě zvládnete i vy a bude vás to bavit!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář