Tipy, rady, návody

Pěstování kamélie

Kamélie

Kamélie je často přezdívaná jako královna pokojových květin. Pokud ji máte doma, zřejmě víte, jak ji pěstovat. Avšak v případech, kdy o ní přemýšlíte, ale nejen v nich, vám může přijít vhod tento článek, který vám osvětlí, jak postupovat, chcete-li, aby se kamélii u vás doma opravdu dařilo. Kamélie kvete v zimě a na konci jara.

Kamélie

Kamélie

Co potřebuje kamélie

Kamélie má pro svůj zdárný růst několik kritérií. V prvním případě potřebuje dostatek rozptýleného světla. Její ideální stanoviště je u vhodně orientovaného okna, příliš jí však nesvědčí ostré, především letní sluneční paprsky.

Vhodná teplota pro kamélie je docela nízká – vyhovuje jí zhruba v rozmezí 5 až 15 stupňů. Je tak ideální květinou například do zimních zahrad nebo do nevytápěných místností. Krátkodobě dokáže snést dokonce i mírný mráz. V žádném případě jí však neprospívají prudké změny teploty.

Kamélie by se měly pěstovat v mírném kyselém substrátu – doporučujeme koupit v květinářství nebo zahradnických potřebách. Prospívá jí spíše vyšší vzdušná vlhkost a přiměřená zálivka.

Přesazování jen jednou za několik roků

Kamélie rostou poměrně pomalu, postačí je tedy přesazovat zhruba jednou za tři roky, starší rostliny ještě ve větších časových intervalech. V zimě, v době květenství by se měly pravidelně přihnojovat prostředkem bez dusíkatých látek. Na jaře po odkvětu je možné starší rostliny přiměřeným ořezáním zmladit.

Pěstování kamélií v teplejším bytě

Jak již bylo zmíněno, kamélie vyžadují teplotu okolo 5 až 15 stupňů. Mnohé byty jsou však teplejší a jen stěží byste v nich hledali místo s tak nízkou teplotou. I v teplejších bytech, okolo dvaceti stupňů, se kaméliím může dařit – důležité je především světlo a umístění co nejdále od přímého zdroje tepla – je ale potřeba počítat s tím, že v takových podmínkách nebudou kamélie stoprocentně prospívat a i jejich květenství bude omezeno!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář