Zahrada

Pěstování oleandru

Pokud jste byli na dovolené například ve středomoří, možná jste s velkým úžasem obdivovali všude přítomné kvetoucí oleandry. V těchto zeměpisných podmínkách se jim velmi dobře daří a často vytvářejí i obrovské keře či menší stromy. Aby také ne, vždyť pochází právě odsud a nakonec se z jejich krásy může radovat každý z vás i u vás doma.

oleandr

Pěstování oleandrů není nic složitého. Přece jen však mají určité požadavky, se kterými byste se měli seznámit.

Požadavek na teplo a vlhko

Ideálním prostředím pro oleandr je teplo, vlhko a slunečno. Tyto tři podmínky jsou základním předpokladem k jeho zdárnému růstu a květenství.

Množení řízkováním

Oleandry se množí řízkováním. V praxi to znamená, že si ustřihnete kousek větvičky, kterou umístíte do sklenice s vodou a necháte po několik dnů až týdnů v klidu, obvykle řízek pustí kořeny a vy můžete přikročit k jeho vysazení. Zvolte prozatím menší květináč s hlinitopísčitou půdou a přídavkem rašeliny.

Jak bude oleandr růst, bude zvyšovat nároky na objem půdy. Oleandry je zapotřebí pravidelně, hlavně v mládí, přesazovat. Pokud by měli málo místa pro kořeny, strádaly by.

Oleandry snesou široké rozmezí teplot

Oleandrům se nejvíce daří při vysokých teplotách, až okolo třiceti stupňů. V této době vyžadují nejvíce vody, měly by být stále ve vlhké zemině. V našich podmínkách se jedná o „přenosné rostliny“ – na zimu je uschovejte například do sklepa nebo do nějaké chladnější místnosti, klidně i s menším množstvím světla. Krátkodobě snesou i mrazy zhruba do deseti stupňů celsia, přes zimu je venku však nenechávejte.

Pozor, oleandr je jedovatý

Na závěr ještě dodejme, že oleandry jsou jedovaté. Při poškození listů, větviček nebo květů vypouští jedovatou šťávu – zvyšte svou opatrnost především, pokud je oleandr v blízkosti dětí nebo domácích mazlíčků.

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář