Bydlení Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Proč se vrhnout na čištění fasády? Jde i o zdraví!

Staráte se o pravidelné čištění fasády? Na první pohled se to může zdát zbytečné – vždyť fasádu pravidelně omývá déšť. Ale opak je pravdou.

Na fasády našich rodinným a bytových domů působí dennodenně hned několik škůdců. Jsou doslova „pod palbou“ mikroorganismů – tedy řas a plísní – a zvláště ve větších městech jsou ohrožovány smogem a výfukovými plyny. Pokud bude řeč o rodinném domě, tak na tom se podepisuje často i běžný život jeho obyvatel. Tlapky koček, které se od fasády odráží, když seskakují z parapetu, bahno, prach.

Čištění fasády potřebuje každý dům, stinné stěny ale více trpí

Pokud se na vaší fasádě zabydlely plísně, mech a řasy, je nejvyšší čas zakročit. Nezahrávejte si s vlastním zdravím. Vdechování sporů plísní a řas může spustit astma a další dýchací obtíže.

Díváte se na svoji zelenou fasádu a říkáte si: „Jak je to možné? Kde se tady plíseň vzala?“ Plísně, mech, řasy a další potvůrky se na fasádě objevují často následkem vlhkosti. Vlhkost na fasádě je živnou půdou pro vznik a šíření plísní a mechů. Nemusí se přitom jednat o vlhkost „odspodu“, tedy od základů. Zelená fasáda trápí obvykle severní stěny domů, kam svítí méně slunce. Povrch fasády tak hůře vysychá a plísně oslavují. To samé platí i u stěn, které kryje před sluncem rozložitý strom.

Čištění fasády nás ale zajímá i z estetických důvodů. Fasáda je, ať chceme, nebo ne, vizitkou našeho bydlení. O pravidelnou očistu domu by se proto měli starat majitelé rodinných domů i společenství vlastníků jednotek u bytovek.

Na čištění fasády od smogu přizvěte raději odborníky

Nečistoty ve vzduchu mohou být různého původu – prach, smog, zplodiny z aut. Nezdravé ovzduší neškodí jen nám, ale i našim domům. Tito neviditelní škůdci vytváří na povrchu budov povlak, který nelze omýt jen obyčejnou vodou, ale vodou tlakovou. Proto je pro čištění fasád lepší přizvat profesionály. Ti mají k čištění speciální pomůcky a přípravky a navíc disponují i horolezeckou technikou, aby se dostali úplně všude a práci neodbyli.

Profesionálové mohou fasádu nově natřít a zároveň ji opatřit speciální impregnací, která ji bude bránit proti plísním, řasám a nečistotám do budoucna.

Dbejte o očistu fasády se stejnou pečlivostí, s jakou pečujete o své auto nebo snad i o svůj zevnějšek. Vždyť nejde jen o vzhled, ale opravdu i o zdraví!

META popisek: Čištění fasády od plísní, mechů, řas i povlaku od smogu je čas od času potřeba. Zanedbaná fasáda snižuje hodnotu domu, nevypadá pěkně a škodí zdraví!

O autorovi

angelo