Nezařazené Tipy, rady, návody

Stylové pochutnání

Autor angelo

Tak jako je stolování nejobtížnější oblastí etikety, je i volba ideální podoby jídelního příboru tvrdým oříškem. A to jako pro tvůrce, tak pro nás uživatele. I sebelákavější vzhled dokáže být zdárný. Ctěme proto zlaté pravidlo, že dobrý design příboru musí být zároveň funkční. Krása a kvalita by měla být v dokonalé rovnováze s jeho ergonomií. Nejde tu totiž o nic menšího, než o to, jak snižujeme náš pokrm, a není pochyb o tom, že s dobře zvoleným příborem si jej vychutnáme lépe.

 

Proto, ať už jsme vyznavači moderních, nebo klasických stylů, je potřeba si příbor před zakoupením vyzkoušet, aby nám dobře „padl do ruky“. Neměl by být ani příliš těžký, ani lehký, komu vadí chlad kovové rukojeti, volí raději dřevěnou či plastovou. „Padnoucí“ by měl být nejen do ruky, ale také do našeho interiéru, podléhá totiž trendům stejně jako vše ostatní. Když budeme mít šťastnou ruku, můžeme domů přinést nejen vhodný příbor tvořící základ dobře prostřeného stolu, ale zároveň nový stylový doplněk, který ocení všichni členové domácnosti často i několikrát denně.

Nerez vítězí

Dnes prodávané příbory jsou ve velké většině vyrobeny z ušlechtilé nerezové oceli (u materiálu se setkáváme s číselným označením, například 18/10, určujícím procentuální poměr chromu a niklu ve slitině). Nerez má kromě snadné údržby také další výhody. Je trvanlivý, chuťově neutrální a odolný proti potravinovým kyselinám. Luxusní příbory bývají postříbřené, stříbrné nebo i zlaté. Stříbrné se těší stále větší oblibě, a to nejen jako tradiční svatební, výroční a vánoční dary či jako způsob zhodnocení rodinného majetku, ale také pro své jedinečné vlastnosti (ověřené jsou antibakteriální účinky stříbra).

Nadčasový design

Vybíráme-li nové příbory, kupujeme většinou celou sadu. Standardní je sada šesti celých příborů složených z polévkové lžíce, nože, vidličky a čajové lžičky. U dražších značek se pak obvykle dají v případě potřeby dokupovat i jednotlivé kusy. Koupi sady příborů považujeme většinou za dlouhodobou investici a očekáváme proto, že nám nějaký ten čas vydrží (není to tak dlouho, co se příborové kazety dědily z generace na generaci). Tomu nahrává i dnešní trend nakloněný jednoduchému a nadčasovému designu, který obstojí i v interiérech různých stylů. Katalogy všech větších výrobců nabízejí k výběru z desítek stylových kolekcí. K dostání jsou nápadité varianty cestovních příborů, na úrovni tak můžeme jíst v kempu i na túře. U dětských příborů sledujte, zda jsou bezpečné, vyrobené z kvalitních materiálů opatřených certifikáty zdravotní nezávadnosti, a také jestli jsou dobře uzpůsobené konkrétnímu věku dítěte.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář