Bydlení Tipy, rady, návody

Tipy, jak uklízet efektivněji a bez chemie

Autor JanaPK

K tomu, abychom měli doma uklizeno, nepotřebujeme chemické přípravky a agresivní saponáty. Vystačíme si s několika doma běžnými prostředky, které pomáhaly při úklidu i našim babičkám.

shutterstock_101010043

Jak na čistá okna

na běžně zašpiněná okna použijeme roztok přírodního mýdla rozpuštěného ve vodě a trochy octa nebo citronové šťávy. Můžeme také rozmíchat 1 balíček pudinkového prášku v pěti litrech vody. Doleštíme jen suchým hadříkem.

Na zaschlou špínu nebo mušince pomůže rozkrojená cibule, kterou okna potíráme, dokud špína nepustí. Pomáhá také otřít okna starými punčochami.

Na okna beze šmouh pomáhala našim babičkám jelenice. Jestli máte doma kousek, vaše okna získají vysoký lesk. Pokud ne, zkuste novinový papír, kterým nazávěr okna přeleštíte. Výsledek je úžasný.

Ocet a soda na špínu, plíseň i vodní kámen

Na vyčištění pračky a zbavení vodního kamene použijte litr octa, který nalijete do zásobníku na prací prostředky. Pračku pak zapněte na program s vyvářkou, nechte ohřát vodu a vypněte ji. Po cca 20 minutách, kdy necháte ocet působit, program dojeďte do konce. Takto zbavíte pračku také zápachu.

Podobně zbavíte vodního kamene i varnou konvici, dlaždice v kuchyni i koupelně i místa kolem vodovodních baterií. Svými silnými dezinfekčními účinky vás zbaví i plísní.

Sodu v koupelně a kuchyni použijeme na vyčištění spár v obkladech. Navíc je soda velkým bojovníkem s mastnotou, takže je vhodná na vyčištění ploch kolem kamen. Nasypte do horké vody sodu a ponořte do připravené lázně mřížku z plynového sporáku nebo z trouby. Budete překvapeni, jak rychle se zbavíte mastného povlaku.

I citron, sůl nebo olej při úklidu pomůže

Citron pomáhá podobně jako ocet, navíc příjemněji voní. Můžete jím vyčistit skvrny na rzi, zbavit zápachu myčku na nádobí nebo například odstranit mastnotu z mikrovlnky. Toho docílíte tím, že překrojený citron řeznou plochou navrchu zahřejete asi 20 vteřin v mikrovlnce. Pak už ji jen otřete hadříkem nebo houbičkou.

Sůl má také dezinfekční účinky. Ne nadarmo ji řezníci používají na čištění špalku na bourání masa. Vy si také můžete solí vyčistit dřevěné nádobí. Olej zase pomáhá hydratovat dřevěný nábytek, stačí ho nanést hadříkem na nelakované plochy.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář