Bydlení Hobby Tipy, rady, návody Zahrada

Venkovní nátěr dřeva – jak a čím?

Autor JanaPK

Dřevo je vysoce porézní materiál. Aby si dlouho udrželo svůj vzhled a odpovídající vlastnosti, a také aby odolávalo povětrnostním vlivům, především vlhkosti a UV záření, musí být dostatečně ošetřeno vhodným nátěrem. Podle toho, jaký očekáváme finální vzhled dřeva, můžeme použít lazuru, lak, barvu nebo vosk.

shutterstock_142309612

Základem přirozeného vzhledu je olejová lazura

Ať už jde o plot, pergolu, chatu, srub nebo konstrukční části domu ze dřeva v exteriéru, považujeme za naprostý základ ošetřit očištěné (případně zbroušené) dřevo nejprve fungicidním přípravkem proti dřevokazným houbám a plísním.

Teprve po zaschnutí této impregnace (cca 24 hodin) začneme prvním penetračním nátěrem fermeží nebo jinou lazurou na bázi oleje. Napuštění dřeva lazurovacím olejem  zabrání jeho vysychání i popraskání nátěru, zároveň zvyšuje jeho voděodolnost.

Pro přirozený vzhled

Jestliže chceme zachovat přírodní vzhled dřeva, postačí jen lazura. Na trhu jsou dnes k dostání i takové, u nichž stačí jen jeden nátěr k ochraně na 5 – 8 let. Jsou to lazury vysokosušinové a obsahují více než 70% aktivního pevného podílu. Jsou paropropustné, takže dřevo může dýchat a je možné použít je i na dřevo s vyšším obsahem vlhkosti. Tyto jednovrstvé lazury vám ušetří hodně času, protože se u lazur pro exteriéry běžně provádějí až tři nátěry k dostatečné ochraně dřeva.

Čím co natřít – další možnosti

Jako vrchní vrstvu můžeme použít bezbarvý lak nebo krycí barvu. Průhledný lak použijeme, pokud je dřevo kvalitní a my chceme zachovat jeho kresbu. Tam, kde jsme použili dřevo staré nebo několik různých, je vhodné překrýt ho barvou. K dispozici jsou dva druhy laků a barev:

Akrylátové – vodou ředitelné, které nezapáchají a dobře se s nimi pracuje. Jsou lépe prodyšné, méně praskají a rychle schnou.

Syntetické – je nutné použít ředidlo, což někomu může být nepříjemné. Delší dobu schnou, ale lépe přilnou k mastnému podkladu, jsou odolnější a dobře dřevo chrání nejen před vlhkostí ale i proti houbám a dřevokaznému hmyzu.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář