Tipy, rady, návody Zahrada

Víte jak naklepat kosu?

Autor JanaPK

Ještě než naše travnaté plochy definitivně ovládly motorové sekačky, tráva se kosila kosou. Jednou tohle asi budeme vyprávět našim vnukům, dnes je ještě sekání kosou občas vidět. Dostanete se s ní totiž do strmých svahů, nepřístupných členitých terénů. Trávu nasekanou kosou můžete také nasušit na seno, takže jestli máte doma králíky či jiná hospodářská zvířata,oceníte, že za něj nemusíte utrácet

V poslední době se objevily i různé soutěže v sekání kosou, stejně jako se vracíme k jiným tradičním řemeslům. Při té příležitosti se také zjišťuje, jak dobře si kdo dokáže kosu

naklepat. Jak jste na tom vy?

Proč se kosa klepe

Ne, neklepe se, ale naklepává. To proto, aby bylo její ostří co nejtenčí, aby dobře kosilo. Sice ho během práce s kosou přibrušujeme brouskem, na dlouho si s tím nevystačíme. Kosa se prostě tupí.

Pokud jde o brousek, je lepší používat jemnější, který kosu vyhlazuje, ale neubírá, takže se nezkracuje její životnost. Hrubší brousky z karborundu sice naostří kosu rychleji, kosa se ale i mnohem dřív ztupí, takže se musí brousit častěji. Po čase si ale jen s brouskem opravdu nevystačíte, je potřeba ostří kosy vyklepat.

Nemusí padnout na kámen, aby se kosa ztupila

Naklepání kosy je v podstatě vytažení jejího ostří pěkně do tenka, aby zase pěkně kosila. Nevytahuje se celý list, pouze jeho 2 – 4 mm široký okraj. Seženete k tomu různé pomůcky a naklepávače,s nimiž by měla být práce jednodušší. Zkušení sekáči ale používají jen babku a kladivo. Babka je kovadlina připevněná ke špalku, kosu na ni položíte a kladivem do ní klepete našikmo směrem ven a tím kosu postupně vytahujete.

Kontrolujte si, že se ostří nevlní a netřepí. K tomu, abyste naklepali kosu správně a do požsdované tenkosti, potřebujete praxi, díky níž získáte potřebnou zručnost a zkušenost. Ze začátku si řekněte o asistenci nějakému zkušenějšímu sousedovi.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář