Tipy, rady, návody

Co je důležité vědět při grilování

Autor JanaPK

Grilovací sezóna je v plném proudu, ze zahrádek to večer co večer voní a přátelé se scházejí nad dobrým jídlem a pitím. A každý máme své osvědčené postupy a tajné rodinné recepty, díky nimž je naše gril party vyhlášená.

Jsou ale jistá všeobecně platná pravidla, která se vyplatí dodržovat, aby výsledek vašeho snažení u grilu byl excelentní.

Co se jak griluje

Když už máte uhlíky správně nažhavené, tedy tak, že jsou šedavé, teplota nad nimi dosahuje víc než 250° C.To je přesně ta správná teplota pro zdravou přípravu grilovaných pokrmů, masa, ryb, klobásek i zeleniny. Jednotlivé porce grilujeme přímo, bez poklopu, po dobu několika minut z obou stran. Jestliže chceme grilovat celé kuře, žebírka  nebo větší kus masa, opékáme ho pod poklopem a o hodně déle tak zvaným nepřímým grilováním. Poklop nejenže zajistí rovnoměrné propečení, aniž bychom museli maso obracet, navíc ho chrání před případným deštěm.

Jak připravit maso na gril

Jaké maso vybrat na gril a jak ho připravit, aby výsledek byl šťavnatý a chutný, o tom se vedou dlouhé spory. Marináda nebo ne? Kupovaná nebo domácí? Také nad druhem a kvalitou masa se všichni nedohodnou. Zkuste to tedy podle našich tipů:

– maso na gril je lepší prorostlejší, bez ohledu na to,co říkají výživoví poradci. Nad žhavými uhlíky se nějaký ten tuk vypeče a ten co zbude způsobí, že maso bude měkké a plné šťávy. Takové maso ani nemusíte nakládat do marinády.

– Kuřecí prsa, vepřovou kýtu a další libová masa raději do marinády na několik hodin vložte, dosáhnete mnohem lepšího výsledku, než kdybyste je grilovali “nasucho!.

– Na gril použijte maso vyzrálé. Čerstvé maso se ke grilování nehodí, protože je plné vody. Solte ho těsně před uložením nad uhlíky, aby nepustilo šťávu. Z toho důvodu ho také nikdy nenapichujte vidličkou, ale obracejte kleštěmi.

Jestli chcete grilovat rybu, začněte nejdřív stranou, kde je kůže. Tuk pod ní se po obrácení vpije do masa.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář