Komerční články Tipy, rady, návody Zajímavé

Vyberte si ten správný regálový systém

Pokud si chcete doma zařídit kutilskou dílnu, bez regálů se určitě neobejdete. Jedná se o standardní výbavu, kterou je však nutné vybírat pečlivě. Můžete sice vzít to první, na co narazíte, ovšem pak s největší pravděpodobností budete své ukvapené volby litovat.

Podle typu

Pokud si neplánujete doma zřídit přímo konsignační sklad, vyloženě nic speciálního potřebovat nebudete. Klasické regálové systémy jsou pro domácí dílničku více než dostačující. Stačí si jen vybrat ten pravý. Hlavní je regály vybírat podle typu. Každý se totiž hodí trochu k něčemu jinému.

Nejčastěji se setkáváme s takzvanými složenými regály. Ty se vyznačují svými stálými neměnnými rozměry. Konstrukci nelze žádným přirozeným způsobem upravovat ani vylepšovat.

Přesným opakem jsou variabilní regály, které naopak jde různě kombinovat, předělávat či dostavovat. Můžete tak měnit jejich rozměry a další důležité parametry, jako je například počet poliček.

Nástěnné regály obvykle bývají rovněž variabilní. Jak již název napovídá, nestojí samostatně, ale připevňují se ke stěně.

Podle materiálu

U každého modelu je potřeba brát zřetel nejen na použitý systém, ale rovněž i na materiál. Ten je také velice důležitý.

Pro domácí dílnu se samozřejmě hodí nejvíce kov. Je odolný proti mechanickému poškození a také má obrovskou nosnost, takže jde o ideální regály pro nářadí. Musíte však v dílně zajistit sucho, jinak může konstrukce začít korodovat.

Do interiéru se hodí i regály ze dřeva. Dřevo však není tak odolné jako kov, a tudíž nejde o konstrukce, které by byly vhodné k ukládání nástrojů s ostrými hranami.

Stále častěji se v tomto segmentu používají i plasty, konkrétně lehké polymery. Vzhledem k tomu, že na plast si voda nepřijde, mohou tyto regály fungovat i ve vlhkém prostředí, třeba ve vinných sklípcích.

O autorovi

angelo