Bydlení

Žaluzie nebo rolety?

Dnešní moderní stavby si bezesporu žádají velká prosklená okna i celé skleněné stěny. Co, ale dělat v parném létě, kdy se do stěn opírá slunce největší silou? A co takhle mrazivá zima, ovlivní odhalené skleněné plochy dnes velmi diskutovanou spotřebu energií? Pokud zvolíte správné předokenní rolety či venkovní žaluzie, nemusíte si s těmito otázkami lámat hlavu. Ptáte se kterou variantu pořídit? Rolety nebo žaluzie? Představíme vám výhody i úskalí obou variant.

Co jsou předokenní rolety?

Předokenní rolety tvoří oproti žaluziím celistvou plochu, která nepropouští žádné světlo do místnosti. Regulovat příchod světla do místnosti lze pouze navíjením a spouštěním rolet, kdy zcela odhalíte část okna. Navíjení probíhá na hřídel, která je umístěná v boxu. Box může mít různé umístění, dle typu stavby. Lze ho úplně schovat pod fasádu domu nebo se naopak může nacházet na jejím povrchu.

Co jsou venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie jsou vzhledem podobné těm vnitřním. Zásadním rozdílem oproti venkovním roletám je jejich způsob navíjení. Zde jsou lamely umístěné na žebříčku a netvoří celistvou plochuPřísun světla do domu můžete regulovat naklápěním či sklápěním žaluzií. Nechybí možnost úplného vytažení žaluzií. Při úplném vytažení se žaluzie navíjí do boxu, který je ovšem o mnoho menší než v případě rolet.

Ochrana proti zlodějům

Pokud hledáte dokonalý způsob zastínění, zároveň bydlíte v přízemí a chtěli byste váš objekt ochránit i proti nekalým živlům, určitě volte venkovní rolety. Na rolety lze namontovat zámek a mohou být vhodnou ochranou proti vniknutí skrze prosklené plochy vašeho domu, které je dle statistik bezpečnostních složek mnohem častější než vniknutí do domu dveřmi.

Úspora nákladů za energie

Úsporu nákladů za energie přinesou oba způsoby stínící techniky. V létě se bude jednat o úsporu nákladů za klimatizaci. V zimě zase o úsporu nákladů za vytápění. V zimním období mohou o něco vyšší úsporu přinést rolety, jelikož se mezi roletou a oknem vytvoří vzduchová izolace, lze tímto způsobem ušetřit až 20% unikající energie skrz skleněné plochy.

Hluková zábrana

Pokud bydlíte u rušné ulice nebo v centru velkého města a ruší vás hluk z ulice, rolety mohou být účinným pomocníkem pro odhlučnění vašich prostorů.

Design na prvním místě

Chcete-li vaší stavbě navodit ještě modernější a designovější vzhled, rozhodně sáhněte po venkovních žaluziích. Žaluzie dokážou rozrazit jednolitost fasády a dodají nemovitosti výraz luxusu.

Na větrné hůrce

Zde je potřeba být na pozoru. Jestli bydlíte doslova na „větrné hůrce“, venkovní žaluzie nejsou nejvhodnějším řešení. Silné poryvy větru žaluziím nesvědčí. Pro větrná místa jsou rolety jasnou volbou.

Snadnost čištění

Venkovní žaluzie, stejně tak jako ty vnitřní, vyžadují čas od času údržbu v podobně čištění. Prach se usazuje na jednotlivých lamelách a je nutné je očistit. Pokud si nenajmete úklidovou službu, je potřeba počítat, že čištění nějaký čas zabere. U venkovních rolet je proces čištění o mnoho snazší, jelikož se jedná o celistvou plochu, je tento proces časově i technologicky nenáročný. Rolety zabraňují i znečištění oken pod nimi. Mohou vám ušetřit i práci s umýváním okenních ploch.

Mistr ve hře se světlem

Rolety úplně zatemní prostor a pokud chcete pustit do místnosti sluneční paprsky, je nutné je vytáhnout. Žaluzie v tomto ohledu dokážou být o mnoho efektivnější. Díky naklápění lamel můžete regulovat propustnost slunečního svitu. Jsou i vhodnou volbou v případě, že chcete vidět ven i v noci a zároveň mít okno chráněno před pohledy zvenčí.

Chytrá domácnost

Předokenní rolety i venkovní žaluzie se mohou stát součástí chytré domácnosti. Stačí zvolit elektrický pohon a správně nastavit ovládání. Žaluzie je také možné vybavit větrným čidlem pro případ náhlého poryvu větru.

Líbí se vám obojí?

Kombinace je určitě vhodná možnost. Lze na určitá okna namontovat rolety a jinde zase žaluzie. Mějte však na paměti, že méně je více a respektujte design domu.

Nenašli jste co jste hledali?

Zeptejte se prostřednictvím kontaktního formuláře odborníka na stínící techniku Shutter Tech. Společnost Shutter Tech sídlící v Praze se může pochlubit 15 lety zkušeností a vaše přání pro ně bude hračkou.

O autorovi

angelo