Bydlení Komerční články Tipy, rady, návody

Zděný dům nebo dřevostavba?

Rozhodujete se mezi domem zděným nebo dnes tolik populární dřevostavbou? Pak vás jistě napadají otázky jak je to s životností v porovnání obou staveb, cenou provozu nebo cenou celkovou. Je pochopitelné tyto otázky řešit před finálním rozhodnutím, jelikož dům si většinou stavíte jednou za život a především na celý život.

Rozhodně se najdou klady i zápory obou typů domů. V našich končinách stále dominuje zděný dům, ale právě stále častěji se setkáváme i s rychlostavbou ze dřeva. Jaký je tedy mezi nimi ten nejzásadnější rozdíl? Pokusíme se, aby vám tento článek dal tolik kýžené odpovědi na vaše palčivé otázky.

Výhody a nevýhody zděného domu

Zděný dům je časově, co se výstavby týče, určitě náročnější. Pokud se zajímáte o pořizovací cenu, pak obě varianty vycházejí přibližně na stejné peníze, ač dřevostavba vychází o něco dráž. Zděný dům se tradičně staví tak, aby byl zastřešen před zimními měsíci. Pro jakýkoliv dům a nejen pro něj, platí, že základy jsou nejdůležitějšíZákladní deska tvoří pevnou oporu pro následnou výstavbu. Po vystavění hrubé stavby se nechá stavba vymrznout. Je to z toho důvodu, že každá taková stavba má tendenci si sedat a v mnoha případech i vysychat. Výsledkem je, že nám v budoucnu nebude praskat omítka a výrazně tím zabráníme i vlhnutí zdí v objektu.

Výhody a nevýhody montované dřevostavby

Dřevostavbu můžete postavit v jakémkoliv ročním období. Výhodou je i systém montovaných částí, takže dům je postaven relativně rychle a během pár měsíců se můžete nastěhovat. Jediné, co výstavbě překáží, je déšť. Vlhko obecně dřevu nesvědčí a platí to i v případě této alternativní výstavby. Tento materiál potřebuje sucho a pak může dřevostavba splňovat to, za jakým účelem je vystavěna – klidný rodinný život. Nevýhodou dřevostavby je nutnost dodržovat technologický postup. Je důležité si tak vybrat někoho, komu skutečně věříte. Mnoho firem tento postup obcházejí, staví i za deštivého počasí a výsledek sebou přináší jen problémy.

A který dům tedy vydrží delší dobu?

Pravidlo, které udává životnost domu, je jednoduché a jasné – životnost domu neovlivňuje z čeho je postaven, ale jak je postaven. Vyberte si proto takového partnera, který postaví váš dům odborně a striktně dodrží technologické postupy. Jedině tak můžete být naprosto klidní a spolehnout se na to, že se vám vyhnou všelijaké problémy.

Hledejte profesionály

Pro výstavbu svého domu určitě zvažte svého stavebního partnera, za kterého mluví již hotové projekty. Společnost EcoDomy.cz se zaměřuje na domy s minimální náročností na vytápění. Doménou společnosti EcoDomy.cz jsou pasivní zděné domy na klíč. Nejen, že stavba těchto domů zajišťuje nižší náklady vydané na spotřebu energie, ale právě díky omezení úniku tepla do ovzduší, je mnohem šetrnější k přírodě, než jakékoliv jiné stavby. Pro více informací přejděte na stránky www.ecodomy.cz a splňte si svůj sen o krásném rodinném bydlení ve vlastním domku se zahradou.

O autorovi

angelo