Komerční články

Ako položiť vinylovú podlahu?

Autor angelo

Každý, kto niekedy rekonštruoval existujúce priestory či uvažoval o kúpe nového bytu či domu, iste rozmýšľal nad vhodnou podlahovou krytinou. Možností, akú krytinu do interiéru položiť, sa naskytuje celý rad a málokto má vo výbere vhodnej podlahy aj jej správneho položenia úplne jasno.

Cieľom tohto článku je predstaviť Vám vinylové podlahy a ich druhy. Predovšetkým plávajúce vinylové podlahy. Taktiež Vám načrtneme, ako prebieha pokládka vinylovej podlahy. Na záver článku prikladáme praktický video-návod.

Predstavujeme vinyl

Článok je zameraný na známu podlahovú krytinu, ktorá v poslednej dobe opäť získava na popularite. Jedná sa o vinylovú podlahu, ktorá začína porážať ako plávajúce laminátové, tak drevené podlahy. Kombinuje totiž to najlepšie z oboch druhov.

Pri vyslovení skratky PVC alebo polyvinylchloridu sa niektorým z nás vybavia krytiny, ktorými sa preslávili byty v panelových domoch. Vyznačovali sa nevzhľadnými mramorovými dekormi a širokými zvarmi. Málokto bol na tento druh krytiny pyšný a často ho schovával napr. pod kobercom.

Dnešné vinylové podlahy predstavujú úplne iný materiál. Sú odolné voči oderu i vode. Pružné, pritom rozmerovo stále a v porovnaní s napr. laminátom aj pocitovo teplejšie. Ak je základom podlahy drevená doska vybavená na spodnej strane izolačnou vrstvou, napr. korkovou, jedná sa o ideálne riešenie do bytov s deťmi.

Výber je široký

V súčasnej dobe je možné vyberať z mäkčeného vinylu rolovaného, alebo z lamiel či štvorcov z tvrdeného vinylu rôznych formátov. Čo je však najdôležitejšie, že ponuka dekorov vinylových podláh je široká a plne kopíruje súčasné trendy. V ponuke nechýba verná imitácia kameňa, dlažby, korku či opotrebovaného dreva.

Rovnako aj povrchová úprava nezaostáva a je reálna vrátane plastickej štruktúry. Je teda možné vybrať vhodnú podlahu do takmer každého interiéru. Na dosiahnutie ešte lepších výsledkov je možné zakúpiť špeciálne lišty k vinylovým podlahám. Realizácia podlahy je teda veľmi estetická a vkusná, na pohľad často na nerozoznanie od drevenej či plávajúcej laminátovej podlahy.

Pokládka vinylovej podlahy

Kladenie vinylových podláh nie je zložité, avšak je nutné pri jej realizácii dodržať určité náležitosti. Všeobecne je položenie vinylovej podlahy realizované buď lepením, alebo obdobne ako položenie plávajúcej podlahy. Záleží na type PVC krytiny.

Klasické lepené vinylové dielce

Klasický vinylový dielec sa lepí k podkladu, ideálne k betónu, špeciálnym lepidlom. Podklad musí byť dokonale rovný a hladký. V opačnom prípade sa všetky nerovnosti čoskoro vyrysujú na povrchu novej podlahy. Okrem toho je potrebná istá skúsenosť s technologickým postupom pri lepení. Kritické je zvyčajne nanesenie správneho množstva lepidla a odhadnutie, kedy je lepidlo vhodne odvetrané a prichystané na položenie krytiny.

Tiež záleží na nanesení lepidla na vhodne veľkú plochu, ktorú je pokladajúci schopný dostatočne rýchlo a pritom presne spracovať. Pokládka klasických vinylových dielcov by mala byť zverená skôr profesionálom. Pokiaľ ide o pokládku svojpomocne, je vhodné triezvo odhadnúť svoje schopnosti a najskôr si pokládku vyskúšať na menej frekventovanom mieste.

Vinylové podlahy zámkové

Vzhľadom k všeobecnej obľube zámkových podláh sa prirodzene zámkové podlahy objavili aj u podláh vinylových. Tieto krytiny sú známe aj ako plávajúce vinylové podlahy, na ktorých výrobe pristupujú výrobcovia dvoma spôsobmi. Prvá je nalepenie krytiny na nejakú pevnú podložku, napríklad na HDF dosku.

Vznikne tak plávajúca podlaha podobná napríklad laminátovej podlahe. Jej výhodou je jednoduchá pokládka a tiež sa týmto spôsobom zníži citlivosť krytiny na kvalitu podkladu. Na druhej strane toto riešenie stráca výhodu odolnosti k vlhkosti.

Preto sa v poslednej dobe začínajú presadzovať riešenia založené na zvýšenie hrúbky podkladovej vrstvy a jej vystužením, čo umožňuje zámkovú podlahu vyfrézovať do samotnej vinylovej krytiny. U tejto konštrukcie krytiny sa musí oproti typu na HDF doske dbať na mierne lepší podklad. Je však zachovaná výhoda odolnosti podlahy voči vlhkosti.

Záverom

Vinylová podlaha je moderná podlahová krytina, ktorá sa pomaly vracia na výslnie. Jej popularita tkvie predovšetkým v kombinácii výhod konkurenčných krytín. Vysoká úžitková hodnota a široký výber dekorov v rôznych cenových reláciách určite uspokojí každého zákazníka. Pokládka vinylovej podlahy nie je zložitá, napriek tomu odporúčame jej realizáciu lepením zveriť skôr profesionálom.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář