Komerční články Tipy, rady, návody

Dobrého lukostřelce dělá nejenom značková kuše!

Také byl vaším dětským hrdinou Robin Hood a chtěli byste umět střílet z luku jako on? A co vám v tom brání?

Podle jednoho je lukostřelba uměním, pro jiného sportem. V historii byly kuše, luky a šípy zbraněmi. Dnes představují spíše rekreační aktivitu. Která vás však může mnohé naučit. Třeba se plně soustředit, zklidnit a nemyslet na nic jiného než na terč před vámi.

Sportovní, nebo terénní?

Lukostřelba jako taková se rozděluje do několika kategorií – na lukostřelbu sportovní, terčovou, terénní, tradiční a hitem současné doby je i 3D lukostřelba, v rámci níž se střílí na různé figuríny ve 3D provedení, nejčastěji se jedná o napodobeniny zvířat. Na podobném principu je postavena i lukostřelba terénní, která se odehrává v přírodě. Střelec zkrátka střílí na různé terče umístěné přímo v přírodě, ať již mezi stromy, střílí se z kopce, do kopce, zkrátka se jedná o adrenalin se vším všudy.

Jako Robin Hood

U nás je neznámější lukostřelba sportovní, nebo-li terčová s jasnými přesně danými pravidly. Lukostřelec z různých vzdáleností míří na terč. Pokud jej trefí, dostane bod. Čím více bodů získá, tím samozřejmě lépe pro něj. Pokud je vaším vzorem již zmíněný Robin Hood, třeba se zhlédnete v lukostřelbě tradiční, která využívá replik historických kuší i šípů. S tímto druhem lukostřelby se také setkáte na různých historických slavnostech, kde bývají součástí historických kostýmů.

Máte přesnou mušku?

Lukostřelba samozřejmě vyžaduje přesnou mušku. A chladnou mysl. Lukostřelec alespoň na pár vteřin musí absolutně zapomenout na dění okolo sebe a vnímat jen sebe sama a terč, na nějž míří. Právě to, jak přesně terč zasáhne, ovlivňuje výsledné bodování.

Píle, vytrvání a vhodné vybavení

Lukostřelba se samozřejmě neobejde bez píle, tréninku a patřičného vybavení. Luky, kuše a šípy doporučujeme nakupovat ve specializovaných obchodech a e-shopech. Důležitá je také role trenéra, byť na internetu najdete spoustu návodů na to, jak se stát lukostřelcem samoukem. Stejně jako například u golfu, je dobré mít po ruce profesionála.

Soustřeďte se!

Pak už bude záležet na vaší píli a odhodlání. Jedním si můžete být jisti. Lukostřelba vás zklidní. Naučí vás soustředit se a uvažovat s chladnou hlavou. A to vám může být nápomocno i v jiných životních situacích. Aneb mít dobrou mušku se vždy vyplácelo. A pořád vyplácí.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář