Tipy, rady, návody Zahrada

Jablečný ocet – jak si jej v domácích podmínkách vyrobit?

Jablečný ocet je zdravý pomocník pro vaše tělo. Je nejen skvělý při výrobě zálivky do salátu, ale také skvěle pomáhá například při hubnutí. Můžete si jej pořídit v obchodě, ale přemýšleli jste někdy nad tím, proč jej kupovat? Není jednodušší si jej vyrobit? Máme recept na to, jak si vyrobit domácí jablečný ocet.

Není nad domácí ocet

Nekupujte jablečný ocet v obchodě, jeho příprava je snadná a o dost levnější. Navíc, přesně víte, jaké látky v octu jsou. Nedáte do něj žádné chemikálie ani jiné látky, takže máte jeho výrobu úplně pod kontrolou. Obsahuje spoustu draslíku, který je pro pokožku správný, má vliv na srdce, cévy, snižuje cholesterol, podporuje kosti a zuby. Také má velmi dobrý účinek na zažívání. Nabízí mnoho možností využití. Stačí si jej doma jednoduše připravit. Jak na to?

Co budete potřebovat:

  • Jablka
  • Cukr
  • Vodu
  • Kůrku chleba

Jak postupovat:

Umyjte všechna jablka, odstraňte stopky a okvětí. Následně je nastrouhejte a to i s jádřinci. Dejte do velké pětilitrové sklenice a zalijte celé vodou. Přidejte cukr a to vždy 100 gramů na jeden litr vody. Přidejte také vodu a kůrku chleba. Sklenici přiklopte uzávěrem a necháme kvasit, ideálně někde v teple.

Den co den promíchejte směs dřevěnou vařečkou, celou směs nechejte kvasit a stát dva týdny. Následně vezměte čisté plátno a sceďte přes něj. Vymačkejte a bez jakéhokoliv míchání nechejte stát dalších šest týdnů. Několikrát sceďte a máte hotovo. Jak poznat, že kvašení je ukončené? Na octu se nebude tvořit zátka.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář