Tipy, rady, návody

Jahody na balkóně – tipy, jak pěstovat jahody v paneláku

Máte rádi jahody a bydlíte ve městě? Sníte o tom, že byste si vypěstovali vlastní plody, ale nemáte bohužel zahrádku, ani chatu či chalupu? Ani v tom případě nemusí být vaše plány jakkoliv odloženy. Poměrně jednoduše si totiž můžete vypěstovat jahody i v květináči nebo v truhlíku – přímo na vašem balkoně.

Jahody na balkóně

Jahody na balkóně

Pěstování jahod na balkoně není nic složitého

Pokud se rozhodnete pro pěstování jahod na balkoně, věřte, že to není nic složitého. Základem však je, abyste vybrali správnou odrůdu. Musí se jednat o tzv. „truhlíkové“ druhy jahod. Ty se vyznačují především tím, že rostliny dorůstají menšího vzrůstu. Ve většině případů se jedná o plazivé rostlinky, které však bohatě plodí.

Vhodná zemina a bohatá zálivka

Aby se jahodám dařilo, potřebují vhodnou zeminu. Měla by obsahovat základní živiny. Ideální je, zejména pro lesní jahody, lesní hrabanka. V zahradnictví však seženete i speciální substráty, určené výhradně jahodám.

Především v době květenství a také v době zrání plodů, je zapotřebí vydatnější zálivka. Ta je ještě více navýšena díky tomu, že na balkoně bývá obvykle vysoká teplota a často i výheň slunečních paprsků.

Dostatečná nádoba

Určitě by nebylo vhodné, pokud by byly jahody zasazeny v malých nádobách. Zde platí, ovšem v závislosti na počtu sazenic, že čím větší nádobu použijete, tím se bude rostlinám více dařit.

Postupné dozrávání a sklizeň

Jahody, které se pěstují na balkoně, dozrávají postupně. Znamená to tedy, že je můžete sklízet v delším časovém období. Zpravidla se jedná o několik měsíců. Záleží však na mnoha faktorech – například na počasí, či stavu té či oné rostlinky. V každém případě jahody poskytnou hned dva účely, jednak ozdobí váš balkon a jednak vám budou kdykoliv k dispozici pro osvěžení a pochutnání si!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář