Tipy, rady, návody

Jak lze využít ocet v domácnosti

Autor JanaPK

Ocet rozhodně není jen kyselá pochutina vhodná na tlačenku s cibulí. Jeho využití v domácnosti je tak široké, že mnohé z vás překvapí, co všechno tato zázračná tekutina dokáže. Pojďme se podívat na některé z nich.

Úklid ekologicky

Ocet se osvědčuje jako univerzální čistící prostředek, který navíc neškodí životnímu prostředí.

Odmašťuje. Vyčistit mastný sporák, digestoř nebo třeba radiátory, je velmi obtížné a namáhavé. S octem vám to půjde mnohem snadněji.

Leští. Dokonalého lesku při mytí oken dosáhnete, jestliže do vody s čističem přidáte ocet. Také dřevu vrátí zašlý lesk, stačí, když do půllitru teplé vody přidáte 2 lžíce olivového oleje a 4 lžíce octa, nejlépe jablečného.

Zbaví plísně. Dělá se vám plíseň na zdi? V první fázi se zbavte příčiny, na fleky pak použijte ocet, kterým naplníte stříkací láhev a nastříkáte na zasaženou stěnu. Zbaví vás plísně kolem vodovodního kohoutku, na těsnění kolem vany či na spárách mezi dlaždicemi v koupelně i v kuchyni.

Účinný pomocník na prádlo

Odstraní skvrny. Poradí si s různými skvrnami, ať už jsou od potu, krve, vína nebo třeba kávy. Pokud nepomůže samotný ocet, je vhodné smíchat ho se solí.

Probělí prádlo. I bez různých chemických prostředků můžete vrátit bělost zašedlému nebo zažloutlému prádlu. Namočte ho do octové vody a nechte pár hodin působit.

Nahradí aviváž. Vaše prádlo bude příjemně měkké na omak, pokud přidáte do posledního máchání místo aviváže ocet. A nemusíte se bát, že by bylo potom vaše oblečení cítit, ten odér na vzduchu velmi brzy vyvane.

Stabilizuje barvy. Nejen, že pomůže barvy na vašem oblečení zachovat a neoprat, přidáním octa do prací lázně docílíte toho, že barva z nového oblečení nepustí a neobarví ostatní prádlo v pračce.

Další využití

Dezinfikuje. Ocet patří k silným dezinfekčním prostředkům, poradí si s plísněni i bakteriemi. Pomůže vám zbavit se mikrobů nejen z pracovní plochy, ale i z prádla, pokud ho přidáte do pračky.

Zbaví pachu. Už se vám stalo, že jste něco připálili a nemohli se zbavit pachu spáleniny? Nalijte do misky ocet a dejte někam do výšky. Brzy bude po obtížném zápachu. Také kouř z cigaret účinně pohltí.

Odpudí hmyz. Moli, mravenci a další hmyz, který zavítá do vaší kuchyně, znechuceně ustoupí, jestliže ucítí ocet.

O autorovi

JanaPK

Zanechte komentář