Bydlení Tipy, rady, návody

Jak pěstovat bonsaje?

Také se vám líbí malé bonsaje, které mají své kouzlo? Není nic jednoduššího, než si nějaký ten kousek pořídit a poté se o něj starat. Jsou součástí krásných dekorací a moc toho k životu nepotřebují. Nebo to tak není? Opak je pravdou, jde o pokojovou rostlinu, která potřebuje stejnou péči, jako například orchideje či jiné rostliny.

Původ bonsaje

Pochází z Číny, kdy jednoho zahradníka napadlo rozkvetlé stromy, které měla v oblibě šlechta, zasadit do menších květináčků, aby kořeny nerostly. Slovíčko bonsaj je doslovně rostlina v misce. Jde v podstatě o miniaturní stromeček, který má silný kmen, silné větvení a plnou korunu. Je to živá rostlina, která potřebuje pořádnou péči, aby byla krásná a prospívala. Jde-li o kvetoucí bonsaj, pak se budete těšit z krásných květů a někdy dokonce i plodů. Je třeba jí však věnovat dostatečné množství péče.

Musíte jí najít vhodné místo, potřebuje pravidelný přísun živin a vody. Také je nutno jí prostřihávat, čímž koruně dáte tvar. Odborníci vám řeknou, že je bonsaj mnohdy náročnější na pěstování než klasické pokojové rostliny. Nemáte-li příliš v lásce péči o rostliny, pak asi bonsaj nebude tím pravým.

Začněte pozvolna

Pokud nejste zrovna zběhlí v pěstování bonsají, pak bude asi lepší na začátku zvolit takový druh, který u nás běžně najdete. Až posléze, kdy už budete mít nějaké zkušenosti s pěstováním bonsají, můžete vyzkoušet tropické rostliny, které oživí a doladí váš prostor. Pěstování si vyžádá některé zvláštní nářadí jako dráty, hnojiva, misky, nůžky. V základní sestavě nesmí chybět konkávní kleště a nůžky, které jsou ideální na prostříhávání bonsají.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář