Zahrada

Jak pěstovat lilek?

Lilek je teplomilná, mnoholetá rostlina, která se však v našich podmínkách pěstuje jako jednoletka. Lilek pochází z Indie. Jedná se o zeleninu, která může dorůstat až výšky 150 cm. Pokud byste si chtěli lilek vypěstovat i u vás doma, přinášíme vám cenné informace, které se vám budou hodit.

shutterstock_108814184

Výběr stanoviště

Lilek vyžaduje teplo, díky tomu se dá pěstovat venku pouze v nejteplejších oblastech České republiky. Mnohem častější je pěstování lilku ve sklenících. Lilek potřebuje lehkou, dobře propustnou a především výživnou zeminu.

Důležité je také slunné stanoviště, které je chráněno před ostrými a studenými větry.

Předpěstování od února

Lilek má dlouhou vegetační dobu, vyžaduje tedy předpěstování. Semena lilku se vysévají již na konci února, ven se potom největší rostlinky vysazují až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května.

Zálivka a hnojení

Lilek je rostlina, která je poměrně náročná na obsah živin v půdě, jež roste. Je tak velice dobré půdu dostatečně přihnojit ještě před nasazením rostlin. Využívá se s oblibou komplexní hnojivo NPK. Samozřejmě, že je prospěšné i hnojení v průběhu růstu.

Především z počátku se taktéž vyplatí bohatší zálivka.

V některých případech budete muset použít i postřiky. Lilek je náchylný na napadení mandelinkou bramborovou, která se na polích běžně vyskytuje. Rovněž ho může poškodit tzv. padlí!

Plody jsou přínosné pro zdraví

Plody lilku jsou v syrovém stavu mírně jedovaté díky obsahu speciálních alkaloidů. V převařeném stavu jsou ale velice prospěšné – jsou zdrojem vitamínu A a dalších stopových prvků.

Pěstování lilku má u nás bohatou tradici, která ani po letech nemizí. Nejedná se sice o nejrozšířenější zeleninu na našich zahradách, i přesto se však vyplatí popřemýšlet, zda si ji nezkusit pořídit. Péče není nikterak složitá a výsledek bude stát stoprocentně za to!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář