Tipy, rady, návody

Jak poznat kvalitní med?

Autor Damiha

Med milují nejenom děti, ale samozřejmě také dospělí. Kromě toho, že skvěle chutná, je také cestou k našemu zdraví, jelikož má na naše tělo velmi prospěšné vlastnosti. Tedy v případě, že kupujeme ten správný. Mnozí prodejci a výrobci totiž na trh dodávají i nekvalitní produkt, a tak je dobré vědět, jak ho poznáme.

Pozor na cenu – ta ke hlavním vodítkem

Pokud vám cena medu přijde více než příznivá, a pohybuje se v oblasti okolo 30 korun za půl kilogramu medu, je to známka toho, že něco není v pořádku. Za tuto cenu se totiž kvalitní včelí med často nedá ani vyrobit, natož distribuovat a prodávat se ziskem. Dobrým ukazatelem je také složení, jelikož v případě kvalitního medu by v něm neměla být ani fruktóza, a samozřejmě ani cukr. To vše jsou pouze levnější příměsi, kterými se med nastavuje, aby byl samozřejmě levnější, a dostal se třeba na pulty obchodních řetězců.

Krystalizace není na závadu

Dlouho se mluvilo, a často se ještě mluví o tom, že pokud med krystalizuje, není kvalitní. Toto však nikdy nelze s určitostí říci. Naopak kvalitu zde poznat podle toho, jak je med hustý. Pokud je velmi vodnatý, a přelévá se po sklenici rychle, téměř jako voda, opět to znamená, že je něčím doplněný. Nejčastěji samozřejmě tím nejlevnějším, a to obyčejnou vodou, kterou se poté nastavuje jeho celkový objem.

A stejně, jako jsme zmínili, že je dobré prozkoumat etiketu kvůli složení, je vhodné ji také prozkoumat za účelem zjištění výrobce. Jak už to bývá, tím nejlepším medem je ten český, ale ne vždy je na něj možné narazit ve velkých obchodech. V tomto ohledu jsou lepší specializované prodejny, popřípadě farmářské trhy. I na nich je ale vhodné si kvalitu medu prověřovat. A pokud se vám nezdá, nechte si dát ochutnat. Kvalitní včelař za svými výrobky stojí, a rozhodně by se něčemu takovému neměl bránit.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář