Zahrada

Jak připravit skleník na zimu?

Pomalu, ale jistě se blíží zima. V některé dny se už můžeme setkat s mírnými mrazíky a to nejen těmi přízemními. Znamená to, že byste i na zahradě měli všechno připravit na zimu. A ani skleník nepředstavuje žádnou výjimku. Víte, jak správně postupovat při přípravě skleníku na zimu?

shutterstock_261482720

Zateplení stěn skleníku

Není to zase tak složité. Základem je zateplení skleníku. Většina izolačních materiálů se dává z jeho vnitřní strany, to má jednu velkou výhodu – do práce se totiž můžete pustit i přes případnou nepřízeň počasí. Nejčastěji se využívají nejrůznější polystyrénové tabulky a desky, které se přikládají ke skleněným stěnám. Izolační materiál můžete zakoupit v hobby marketech, speciálních obchodech se zahrádkářskými potřebami nebo i na internetu.

Rytí a zakrytí zeminy

Velmi důležité je také zakrytí zeminy, díky čemuž dojde k jejímu rychlejšímu prohřátí v době, kdy budete do skleníku vysévat první zeleninu, například ředkvičky – s těmi se počítá velice brzy, v podstatě ještě na konci zimního období.

Ještě před tím, než budete zeminu přikrývat speciální, ideálně černou tepelnou fólií, je potřeba nepodcenit porytí a důkladné zbavení půdy ve skleníku plevele. Nenechte se mýlit, ale pokud tuto činnost podceníte, může vás plevel nepříjemně překvapit – mnohdy jí k růstu bohatě stačí teploty pár stupňů nad bodem mrazu. Černá izolační fólie zajistí na několik málo týdnů až měsíců půdě tolik potřebný odpočinek.

Podzimní hnojení

Již nyní, na podzim a případně na začátku zimy, můžete do půdy vpravit i dusíkaté hnojivo, případně hnůj nebo kompost. Toto lze učinit i na jaře, ale nyní je to výhodnější.

Nenechávejte nic na poslední chvíli. V listopadu nebo v prosinci již tolik práce na zahradě není, můžete se tedy s dostatkem času soustředit na skleník – vaše starost a péče se vám na jaře vrátí, vyplatí se!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář