Tipy, rady, návody

Jak se zbavit blech?

Česko již druhým rokem zužují blechy, kterým se daří kvůli dvěma mírným zimám. Parazité otravují zvířata a dostávají se i do domácností. Pokud blechy trápí i vás, není to žádná ostuda. Přesto byste měli vyvinout maximální úsilí a zbavit se jich. Prozradíme vám, jak na to!

shutterstock_391484035

Velký problém s blechami potvrzují veterináři, podle nichž má blechy snad každé třetí zvíře, které dorazí do ordinace. Hlavní příčiny rozmnožení jsou dvě. Roli hrají mírné zimy a zvýšená tolerance k běžným antiparazitikům. Jisté je, že boj s blechami není snadný ani rychlý.

Největší problém souvisí s životním cyklem blech. Zvíře odblešíte, ale za 30 dní se z neviditelných vajíček (jsou v kobercích, na podlaze…) vylíhnou noví jedinci, kteří mazlíčka okamžitě naskáčou znovu. K „nesmrtelnosti“ blech nahrává i jejich vlastnost – vydrží i několik týdnů bez potravy.

Výše zmíněná fakta vám jistě postačí jako odpověď na otázku, proč se po měsíci po aplikaci antiparazitního přípravku proti blechám parazité opět objeví a martyrium může začít nanovo.

Veterináři radí, aby si majitelé zablešených mazlíčků pořídili přípravky s dlouhodobým efektem na dobu minimálně tří měsíců. Právě tak dlouho totiž trvá, než se vylíhnout všechny larvy, které se pak musí napít z krve ošetřeného zvířete a zemřou.

Pokud se vám několik dlouhých týdnů až měsíců jeví jako příliš dlouhá doba, nezbude vám, než si domů pozvat profesionály z dezinfekční firmy. Počítejte však s tím, že si za jeden zásah vezmou i 1500 korun. Většinou je navíc nezbytné zásah zanedlouho opakovat.

Nemůžete-li si zásah desinfekční firmy dovolit, nezapomeňte po odblešení důkladně vysát koberce, vyčistit podlahy a vyprat prádlo a další textilie, ve kterých by se blechy mohly držet. Skvělým pomocníkem je parní čistič!

O autorovi

Adam Valovy

Zanechte komentář