Nezařazené Tipy, rady, návody

Jak správně větrat

Autor angelo

Nebaví vás utírat orosená okna? Větrejte

Mohlo by se zdát, že jde o banální záležitost – jenže lidé většinou větrají, až když jim je příliš teplo, nebo mají pocit vydýchaného vzduchu. Jak poznáte, že je něco špatně?

To vám napoví orosená okna. Pokud byste zamlženým oknům nevěnovali pozornost, mohly by vás po čase začít trápit plísně. Přitom pravidelné větrání zabraní jejich vzniku. A i když to zní v topné sezoně jako protimluv, také pomáhá šetřit energii.

Osvěžte sebe i byt, topení to snese

Snažíte se vytopit byt, tak přece nebudete otevírat okna. Tímhle argumentem se obvykle ohánějí všichni. Jen ho klidně otevřete – okysličený vzduch se zahřívá mnohem rychleji než vydýchaný nebo vlhký vzduch, takže je vytápění účinnější. Vyvětraná místnost se zahřeje a vy se osvěžíte.

Zlaté pravidlo zní:

Na ventilačku na podzim, kdy je za okny zima a smog, raději zapomeňte. Po celoročním větrání by vám zůstal chladný pokoj, který nevytopíte. Větrejte krátce, ale intenzivně. Nejlepší je otevřít okno dokořán dvakrát až třikrát během dne na 5 až 10 minut.

Každý pokoj má jiné nároky na větrání

V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20-21 stupňů a vlhkost by neměla být vyšší než 50%. Když perete, vaříte nebo doma sušíte prádlo, se vlhkost vzduchu nepřiměřeně zvyšuje.

Snažte se tyto činnosti omezit, sušte prádlo venku a vařte se zapnutou digestoří. Přesto dopřejte kuchyni a koupelně dostatek čerstvého vzduchu. Dětský pokoj a ložnice takovou cirkulaci nepotřebují. Ale vyvětrejte je hned, jak mile ráno vstanete.

Květiny ano, či ne?

Vlhký vzduch sice neprospívá stěnám, za to vaše květiny si libují, zejména orchideje vlhko milují. Jenže právě květiny mají na plísních za nábytkem velký podíl. Jestli máte doma malou botanickou zahradu, měli byste ji raději zredukovat.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář