Zahrada

Jak vybrat motorovou pilu?

Autor Damiha

Především jaro je obdobím, kdy mnoho lidí musí navštívit své zahrady, a výrazně na nich po zimě zapracovat. Mezi tyto činnosti samozřejmě patří také prořezávání stromů. A to jde buď složitě, pomocí běžné ruční pily, nebo snadno, a to pomocí té motorové. Pokud ji vybíráte, je vhodné zohlednit v první řadě typ, a to zda se bude jednat o pilu benzinovou, nebo naopak elektrickou. Kde není zdroj elektřiny, tam je volba víceméně jasná. Tam, kde však elektřina je k dispozici, bychom měli zohlednit náročnost použití. Elektrické pily totiž mohou vynikat nižší cenou, ale naopak mají menší výkon.

Pro občasné prořezávání stačí hobby elektrická pila

Pokud si skutečně chceme ušetřit práci prořezáváním menších větví na stromě, je pila určená pro hobby použití bezproblémovou volbou. Jestliže však plánujeme i řezání dříví na zimu, již je třeba sáhnout po benzinové verzi, a to alespoň z oblasti sektoru farmářských pil. Ty totiž jsou schopny dosáhnout poměrně dobrého výkonu, a jejich objem by se měl pohybovat okolo 40 – 60 cm³. Samozřejmě čím vyšší objem, tím vyšší výkon.

Pokud však z hlediska objemu půjdete ještě dále, již se budete blížit ke kategorii pil profesionálních, které už rozhodně nezklamou v žádném ohledu. Objem jejich motorů se pohybuje okolo 80 kubických centimetrů. A jelikož jsme na začátku nastínili i možnost elektřiny, tak v tomto segmentu takové nenajdeme.

Pozor na délku lišty

Co je velmi důležitým aspektem při výběru, to je délka lišty. Je sice lákavou možností koupit pilu s velmi dlouhým záběrem, ale čím je delší, tím se to negativně promítá na výkonu. Slabý motor a dlouhá lišta je tak velmi špatnou kombinací. Navíc začátečník nemusí být vždy schopný takovou pilu dobře obsluhovat, a tak pro domácí použití rozhodně není špatnou volbou držet se ve středních, ale i kratších délkách.

O autorovi

Damiha

Zanechte komentář