Tipy, rady, návody

Zašlé šperky – jak si je doma jednoduše vyčistit?

Prstýnky, náramky nebo řetízky. Běžná výbava zejména žen, ale také muži nosí šperky. Spousta lidí si je nesundává při každém mytí rukou, mytí nádobí nebo jen během toho, že si krémujete ruce. Šperky proto dostávají každý den dost zabrat. Není tedy divu, že vlivem každodenního opotřebování a každodenních jevů, mění svou barvu. Už nejsou takové, jaké jste si je pořídili na začátku.

Chřadnoucí šperky

Lesklá a stříbrná barva, kterou šperky mají, se rázem změní. Jednotlivé kousky působí zašle, staře a opotřebovaně. Myslíte si už, že jednotlivé kousky budete muset vyhodit? Přeci to nepůjde zachránit. Nebo ano? Ano! Šperky mohou získat opět svou stálou barvu. Stačí stříbro vyčistit. Jak? Využijte pár metod a rad, které vám nyní přinášíme!

Zašlé šperky vyčistěte vodou a saponátem

Máte doma zašlé šperky? Nemusíte se vzdát jejich nošení! Jednoduše smíchejte teplou vodu a několik kapek jemného mýdla. Do této směsi namočte měkký hadřík a šperky s touto směsí čistěte. Jakmile je hotovo, dejte je do ledové vody a po vytažení vyleštěte suchým hadříkem. A budou jako nové!

Extrémně zašlé kousky

Máte ve šperkovnici takové kousky, které jsou opravdu, ale hodně zašlé? Na které voda se saponátem bohužel nefunguje a nepomůže? Pak sáhněte po rázném řešení. Využijte jedlou sodu, kterou doma ve spíži jistě budete mít. Smíchejte jedlou sodu s vodou a to v poměru 3:1. Vznikne vám hustší směs, kterou poté můžete s pomoci jemného hadříku nanášet na šperky. Nevynechejte jediný záhyb, jedině tak je pořádně vyčistíte. Jakmile je směs opravdu všude, nechejte pár minutek působit a poté opláchněte. Snažte se příliš netlačit a zbytečně netřít, protože se tímto krokem mohou šperky opotřebovat.

O autorovi

Zuzana Žáková

Zanechte komentář