Komerční články Tipy, rady, návody

Jak vybrat sídlo společnosti? Seznamte se s výhodami všech možností!

Zvažujete-li, jak vybrat sídlo společnosti, kterou se chystáte založit, jste na správném místě. Občanský zákoník stanoví, že jednou z podmínek vzniku společnosti je registrace firemního sídla, které se může nacházet jak v pronajaté kanceláři, tak třeba ve vašem bytě, nebo dokonce na virtuální adrese. Změnit již zaregistrované sídlo je poměrně komplikovaný proces, a proto je důležité se nad touto volbou zamyslet hned na začátku.

Jak vybrat sídlo společnosti a vytěžit z něj to nejlepší?

Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje, neboť co firma, to individuální řešení. Pokud čekáte, že vám poradíme, jak najít daňový ráj, pak vás musíme zklamat – ostatně dnes už jich stejně moc není. Seznámíme vás ale s výhodami a úskalími možností, které se vám skýtají. Jaké to jsou?

1. Koupě nebo pronájem kancelářských prostor

2. Registrace sídla na vaší domácí adrese

3. Využití virtuální kanceláře

Vlastní kancelář je stále nejčastějším typem firemního sídla

Tomu, že každý podnikatel, jenž chce vypadat seriózně, by měl mít svou vlastní kancelář, zjevně stále věří většina lidí. Mít vlastní zázemí s personálem, který si sami najmete, vám přirozeně dodá určitou jistotu a, pakliže seženete dostatečně reprezentativní prostory, také prestiž.

Pronájem kancelářských prostor v centru města je ovšem velmi nákladný.

To už dnes platí nejen ve velkoměstech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava, ale i na hlavním náměstí v menších turistických cílech. A o to, aby vás klienti hledali kdesi na sídlišti v okrajových částech města, určitě nestojíte. Taková adresa by je k vám při vyhledávání ani nepřitáhla.

Ještě větší problém je koupě kanceláře v hotovosti.

Zvláště začínající podnikatelé v dnešní době potřebné finance nemají. Pokud jste si ale jisti, že vaše podnikání bude dlouhodobé a kanceláře denně využijete, v delším časovém horizontu se vám vyplatí vzít si vhodně nastavený úvěr a nemovitost si pronajmout.

Firemní sídlo v bytě je pohodlné, ale má svá rizika

Pokud se nepotřebujete scházet často s klienty, podnikáte sami a dobře se vám pracuje z pohodlí domova, jeví se jako rozumné zřídit si sídlo právě zde. Ani v tomto případě se však nevyhnete určitým úskalím – a nemyslíme tím, že vás při práci budou rušit děti, partner/ka nebo rodiče. I když i to se může stát.

Finančně se jedná o nejvýhodnější možnost.

Nebude vás totiž stát vůbec nic. A protože začínající podnikatelé často trpí nedostatkem financí a firmy se v posledních letech obecně pokoušejí šetřit, jedná se o velké lákadlo. Je tu ale zádrhel: pokud nemovitost není vaše, neobejdete se bez souhlasu vlastníka bytu. Tím může být majitel domu, bytové družstvo, nebo vaši rodiče, a ti všichni kvůli obavám, ač třeba neopodstatněným, často cuknou.

V neposlední řadě je tu riziko krachu – a věřte, že když přijde exekutor, bude se mu těžko odlišovat, co z majetku patří firmě, a co vám.

Virtuální kancelář vám propůjčí luxusní adresu

Osmina podnikatelů v České republice nyní sídlí na virtuálních adresách – a vědí proč. Tímto způsobem totiž mohou i ti, kteří nedosáhnou na pronájem fyzických prostor, nashromáždit dost na reprezentativní sídlo pro své podnikání. Zájem o vaši společnost stoupne, protože zvláště zahraniční klienti na kancelář v lepší čtvrti slyší.

Odpadnou vám také starosti s placením nájemného, energie a zaměstnanců.

Co když ale budete potřebovat služby plnohodnotné kanceláře? Zjistěte si předem, zda poskytovatel virtuální kanceláře, kterou jste si vybrali, nabízí příležitostné zapůjčení kanceláře či konferenčních prostor. K dispozici budete mít i další služby, jako je přeposílání pošty nebo vyřizování emailů a telefonů. Pokud vás tato možnost zaujala, přečtěte si více o specifikách virtuálního sídla.

Pronájem fyzických prostor, sídlo firmy na domácí adrese a virtuální kancelář – to vše jsou možnosti, které můžete zvážit. Která z nich bude ta nejlepší záleží na konkrétní firmě, na jejím oboru a způsobu podnikání. Nezapomeňte, že je mnohem snazší to správné sídlo zaregistrovat už na začátku podnikání, než ho později složitě a za drahé peníze měnit!

A jak to máte vy? Líbilo by se vám třeba podnikat doma, pěkně z pohodlí gauče? Nebo si myslíte, že je takový přístup neprofesionální? Jak velkou roli pro vás hraje finanční hledisko? Nebojte se nám napsat své názory.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář