Tipy, rady, návody

Jak vyčistit sedačku od skvrn? Pomůže chemie, babské rady i napínací potahy decoDoma

Autor angelo

Sedačka na nás umí prozradit skutečně mnohé. Třeba to, že si dáme rádi kávu, či na ní necháme odpočívat naše domácí mazlíčky. Hezky „označkovat“ si ji umí i děti. Fixami, propiskou, nebo třeba žvýkačkou. Jak tyto nehody na sedačce řešit?

Důsledky celé řady nehod na naší sedačce dokážeme eliminovat použitím vhodné impregnace. Ne všichni to však děláme. Navíc impregnaci musíme po čase obnovovat, na což mnohdy zapomeneme. Pak dojde k nehodě a my řešíme, co se vzniklými skvrnami na čalounění dělat. Podívejte se, jak odstranit nejčastější skvrny.

Když svou sedačku pozvete na kafe

Na kávu funguje sůl. Skvrnu od kávy, ještě mokrou, posypeme klasickou kuchyňskou solí a necháme ji půl hodiny až hodinu působit. Pak ji odstraníme a skvrnu dočistíme jádrovým mýdlem, či běžným tekutým pracím prostředkem.

Skvrny od ovoce bývají záludnější

Na mnohé, zejména ty z tmavého ovoce, pomůže pouze chemie. Například Vanish. Pozor, nenechte jej působit déle než půl hodiny. Mohlo by se stát, že by čalounění bylo na místě aplikace čistší až příliš. A místo modré skvrny budete mít na sedačce flek bílý.

Krev a teplá voda nejdou dohromady, pozor na to

Většinu skvrn čistíme teplou vodou. Pozor ale na krev. Ta se vždy odstraňuje studenou. K vyčištění jde použít opět Vanish. Uvidíte, jak s krví reaguje a na skvrně se vytvoří bílá pěna. Avšak jde to obvykle i bez chemie. Na čerstvou krev použijte vodu s citronovou šťávou. Nebo zkuste opět jádrové mýdlo. Obecně platí – čím čerstvější krev, tím lépe se čistí.

Ani na sedačce přilepená žvýkačka nemusí být rodinnou tragédií

Stačí ji pořádně zmrazit. Vezměte si kostky ledu, přiložte je na žvýkačku a tím ji dokonale zmrazte. Pak ji snadno zmrzlou odloupnete. Rozhodně ji však neodstraňujte dříve, než je zmrzlá. Pouze byste ji zamáčkli více do čalounění.

Co s popsanou sedačkou fixami a propiskou?

Pokud jde o lihové fixy a propisku, použijte k odstranění vysokoprocentní líh. Nanášejte jej postupně na hadřík a čistěte. Výsledek však nemusí být uspokojivý.

A když už jsou skvrny trvalé?

Někdy však skvrny odstranit nejdou. Zanedbali jsme jejich čištění a starší se odstraňují hůře. Nebo je znečištění natolik agresivní, že vyčistit nešlo. Na sedačce nám ale občas vzniknou i různé díry a trhliny. Často je zapříčiní naši domácí mazlíčci svými drápky. Případně bylo původní čalounění ne příliš kvalitní a prostě se proděravělo. Co s tím? Řešením jsou napínací potahy decoDoma, které vytvoří v podstatě nové čalounění. Potah nejenže zakryje nedokonalosti naší staré sedačky, ale současně dokáže zcela změnit design našeho obývacího pokoje. Třeba do příjemných letních levandulových barev inspirovaných Provence.

Napínací potahy jdou snadno sundat i vyprat. Můžete též střídat barvy potahů podle nálady. Když se tedy nepovede čištění sedačky a skvrny nejdou odstranit, nemusíte hned kupovat novou sedačku ani investovat velké peníze do její renovace. Napínací potahy decoDoma problém vyřeší velice elegantně. A to i když máte sedačku či křesla s područkami.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář