Bydlení

Jak vyladit barvy v interiéru?

Pustili jste se do renovace interiéru a přemýšlíte nad tím, jak ho barevně vyladit? Pokud jste si již vybrali konkrétní styl, v podstatě máte vyhráno. Jednotlivé styly totiž obvykle souvisí s konkrétními barevnými kombinacemi. V opačném případě barevné sladění nepodceňujte, protože bez něj nebude výsledný dojem z jinak zařízeného bydlení nikdy perfektní.

shutterstock_346539692

Prvním krokem je brainstorming. Posbírejte co nejvíce barevných fotografií, které na vás působí dobrým dojmem. A pozor – nemusí se jednat pouze o fotografie interiérů. Inspiraci hledejte v módě, přírodě a v dalších oborech. Dojdete-li k závěru, že se na vybraných snímcích objevuje některá barva častěji než ostatní, pravděpodobně to bude „vaše“ barva.

Až si ujasníte, kterou barvu máte nejraději, ještě nemáte vyhráno. Možná ji nakonec využijete jen pro drobnější doplňky a dekorace. Podstatné je, jaké atmosféry chcete v místnosti dosáhnout. Můžete se vydat cestou tmavšího a útulného nebo světlejšího a hravého bydlení. Rozhodně není od věci, když přihlédnete k prostředí, ve kterém žijete. Přikloníte se k temperamentnímu barevnému interiéru ve stylu jihoevropských zemí, anebo vás osloví chladnější severský styl? Ani barevná střídmost však nemusí být neosobní a mrazivá – teplé barvy lze použít v detailech a doplňcích.

Jednou z nejčastějších chyb je fokus na jednotlivé kusy nábytku. Chcete-li dosáhnout skvělého výsledku, musíte na interiér pohlížet jako na celek. Zároveň platí, že výrazného efektu dosáhnete pomocí jednoduché kombinace neutrálních tónů a jedné výrazné barvy – ideálně teplé. Velmi moderní je harmonie černé a bílé doplněné o pár detailů v červené barvě (např. o polštář, obraz nebo stínítko lampy). Silné barvy vypadají nejlépe na neutrálním podkladu, který je „odráží“ a nechává je vyniknout.

Pokud si s vyladěním barev v interiéru stále nevíte rady, zkonzultujte své záměry s profesionálním dekoratérem.

O autorovi

Adam Valovy

Zanechte komentář