Tipy, rady, návody

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Zahradní nábytek vám s vděčností posloužil celou dlouhou letní sezonu, ale na podzim je čas, abyste ho pořádně zazimovali. Je potřeba si hned na začátku uvědomit, že tato činnost bývá často podceňována a to je obrovská chyba. Abyste se mohli ze zahradního nábytku těšit i po zimě, je důležité přiložit ruku k dílu. A nebojte, není to nic náročného. Přece jen si však musíte vyhradit alespoň trochu času.

prosinec9

Očištění od nečistot

Prvním krokem při zazimování nábytku je jeho očištění od nečistot. Dřevěný zahradní nábytek, ale i kovový nebo plastový, případně ratanový zahradní nábytek během léta získal mnoho skvrn – může se jednat o zbytky jídla, polití od nejrůznějších nápojů, ale třeba i o ptačí trus. Odstranění těchto nečistot je velice jednoduché, postačí vám k tomu pouze vlažná čistá voda a houbička. Jakmile budete mít tuto práci hotovou, nezapomeňte nechat nábytek pořádně vyschnout, případně ho můžete utřít suchým hadříkem.

Kontrola poškození nábytku

Dalším krokem je potom kontrola poškození nábytku. Především dřevěný zahradní nábytek mohl utrpět nějaké ty rány – například mohlo dojít k prasknutí dřeva nebo jeho částečnému odloupnutí. Zjistíte-li někde díru nebo vyčnívající třísky, odstraňte je a nezapomeňte opravit – využijete na to speciálních tmelů.

Uskladnění na suchém místě

Po dobu zimy by měl být venkovní nábytek uskladněn na suchém místě. Ideální je, pokud ho můžete rozmontovat, ušetříte tak totiž i prostor. Pokud se rozhodnete nábytek uskladnit vcelku, nebudete ho rozebírat, alespoň zkontrolujte dotažení šroubů a matic – u dřevěného nábytku by totiž v opačném případě mohlo dojít k deformaci tvaru a to by byl na jaře opravdu velký problém.
Budete-li se řídit tímto postupem, můžete po zahradním nábytku sáhnout hned, jak to počasí za pár měsíců dovolí, a budete mít jistotu, že máte vše připraveno!

O autorovi

Radek Blinka

Možná byste se divili, kolik věcí, které vedou ke spokojenosti, dokážete udělat svépomoci. Zvláště, pokud patříte k domácím kutilům, doporučuji, abyste sledovali tento web - Zajímavým tématem přispěji do jeho obsahu občas i já, a jsem za to rád!

Zanechte komentář