Bydlení

Jaké dřevo je vhodné do krbu aneb využijte maximální výhřevnost

Autor angelo

Pokud máte ve vašem domě krb nebo krbová kamna, jistě chcete využít jejich účinnost tím maximálně možným způsobem. Vedle konstrukce a kvalitního provedení daného výrobku je pro maximální efektivitu důležité správné dřevo.

Suché dřevo do krbu je základ

Jednoznačně platí, že čím je větší vlhkost, tím je menší výhřevnost. Proto používejte do vašeho krbu nebo krbových kamen dřevo vyschlé a bez vlhkosti. Suché dřevo získáte přibližně po jednom až dvou letech uložení na dobře větraném a proti dešti zakrytém místě.

Vhodné dřevo

Optimální výhřevný výkon podává takzvané tvrdé dřevo. V Čechách patří mezi nejpoužívanější dub, buk a jasan. Bát se nemusíte použít ani dřevo z uschlých a poražených ovocných stromů, které také mají výbornou výhřevnost. Zapomenout nesmíme ani na dřevo z habru.

Ve všech těchto případech si ve vašem domu užijete nejenom krásné teplo sálající z krbu nebo krbových kamen, ale také hezkou barvu plápolajícího plamene.

Měkké dřevo shoří rychle

Bříza, topol nebo vrba patří také mezi časté otopové dřevo. Jenže se jedná o dřevo měkké, které rychlo shoří a nemá takovou výhřevnost. Využít ho můžete zejména na podpal.

Na co si dát pozor

Vyhněte se jakémukoliv dřevu, které obsahuje chemické ošetření nebo nátěry. Nespalujte různé dřevotřískové desky nebo překližky. Nepříliš vhodné je také dřevo s pryskyřicí, které hodně praská a „střílí“, navíc zanáší komíny a roury.

Pokud chcete prožít opravdovou romantiku, nekupujte dřevěné brikety z pilin. Dřevo je dřevo a jedině to dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru. Pokud vám jde pouze o efektivitu výhřevnosti, pak dřevěné brikety můžou tento požadavek splnit, dejte si ale pozor na jejich navlhnutí, ke kterému jsou náchylné.

Ceny dřeva

Ceny jsou adekvátní kvalitě topného dřeva. Logicky nejdražší je tvrdé dřevo, ovšem pokud si chcete krbem topit, vyplatí se. Měkké dřevo je výrazně levnější, tedy pokud vám jde pouze o „ohnivou dekoraci“, můžete si ho pořídit. Jak již bylo řečeno, měkké dřevo vám může ušetřit peníze i při zatápění, na které je vhodné.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář