Komerční články

Nanotechnologie v praxi

Autor angelo

Pojem nanotechnologie je mezi veřejností poměrně známý. Jedná se ovšem o slovo, které je jen málokdy spojováno s praktickým využitím. Lidé tak mají často povědomí pouze o samotném termínu a jeho obsah a konkrétní využití zůstávají poněkud utajeny. Pokusme se tedy nejen osvětlit pojem nanotechnologie, a také ukázat konkrétní využití skvělých možností nanotechnologie v praxi.

Co je nanotechnologie?

Význam slova nano je překládán z řečtiny jako malost anebo malý rozměr. Někdy se uvádí i pojem trpaslík a podobné asociace. Jde prakticky o jednu miliardtinu jednotky. Pokud půjdeme do délek, pak jeden nanometr představuje jednu miliardtinu metru. Když bychom měli porovnat samotný nanometr poněkud nadneseněji, pak by představoval velikost jednoho fotbalového míče oproti zeměkouli. Takový rozdíl mezi touto jednotkou a metrem existuje. Nanotechnologie nám umožňuje skvělé pronikání do miniaturních světů.

Jak funguje nanotechnologie?

Fungování nanotechnologie je možné představit na základě principu fungování lotosového květu. Všichni víme, jak krásně právě lotosový květ vypadá. Děje se tak i přesto, že prakticky vyrůstá z bahnitého podloží. Pod lotosem se nachází vrstva bahna, která dává rostlině živiny. Lotos je čistý především díky svému povrchu, který je typický nenápadnými výčnělky o velikosti jednoho nanometru. Nanotechnologie funguje podobně, jako je tomu u lotosového květu.

Nanotechnologie v praxi

Využití nanotechnologie v praxi je poměrně logické. Jmenovat bychom mohli například opatření disků na kola auta nanotechnologií. Vynikající volbou je v tomto ohledu značka NanoConcept, která nabízí prvotřídní ochranu disků kola za pomocí nanovláken. Disky na automobilu budou tak neustále čisté a vůz bude vypadat skvěle. Podobně lze nadprodukty značky NanoConcept využít klidně i na obuv anebo na ochranu skla, keramiky anebo celé koupelny či jiných místností. Vše tak budete mít v čistotě a bez práce.

O autorovi

angelo

Zanechte komentář